جمعه , فروردین ۳۱ ۱۴۰۳

آیا کورش را می شناسیم؟

کنجکاوانه در صفحات اینترنتی و فیسبوک به دنبال یافتن نظرات و نوشته های هموطنان مان به مناسبت روز جهانی کورش هستم. عکس ها، مطالب و پیام های تبریک کم نیست. اما نکته ای توجهم را جلب می کند؛ اغلب پیام ها و مطالب یکسان است؛ عموماً نوشته اند: روز کورش بزرگ و روز منشور حقوق بشر کورش بزرگ مبارک باد؛ عموم جملات و پیام ها به این شکل است.

حتی عده ای تصور می کنند این روز تولد کورش است و تولدش را شادباش گفته اند! کسی جمله ای فراتر از این نگفته، گویا اکثر کاربران که عموماً جوان و نوجوان هستند هیچ چیز جز اینکه کورش برای نخستین بار منشور حقوق بشر را نوشته نمی دانند و حتی در مورد منشور هم چیزی نمی دانند.

فراگیرترین جمله منتسب به کورش که در فضای مجازی بارها نقل شده است و منبع موثق تاریخی ندارد، جمله ای است که می گوید:

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت ومومیایی به خاک سپارند تا تکه تکه ی بدنم قسمتی از خاک ایران شود

مردمانی که کمترین شناختی از کورش نداشته باشند بی شک هیچگاه نخواهند فهمید بودن یا نبودن کورش چه نقشی در گذشته و حال آن ها داشته و دارد؛ نمی دانند حاصل انکار یا اثبات کورش چیست؛ نمی دانند چگونه می توان از آموزه های او برای ساختن کشور و جهان خود استفاده کنند و در نهایت آنکه مردمانی که کسی را چیزی را بخوبی نشناسند براحتی می توانند او را فراموش کنند و یا حتی در مقابلش بایستند و او را انکار کنند. در حال حاضر با جوانان بی شماری روبرو هستیم که اسم کورش را شنیده اند و او را دوست دارند ولی اندک دانشی در مورد او ندارند و هر آنچه از کورش می دانند کمتر از یک خط است.

امروز بیش از هر زمانی لازم است آن هایی که کورش را می شناسند در مورد او بنویسند، با بیان مختلف و ادبیاتی که برای نسل جوان قابل فهم و درک باشد. باید به پرسش های مختلف ذهن جوان امروز در خصوص کورش پاسخ گفت. باید «کورش» از قالب اسطوره خارج شود و در قالب انسان زمینی نیکو سرشتی که با اندیشه هایش در پی ساختن دنیای بهتری بود باز تعریف شود…

براستی اگر قرار است کورش و اندیشه هایش را نشناسیم، بودن و نبودش فرقی دارد؟! …

درباره ی میلاد موسوی

۲ دیدگاه

  1. دروووود دوست عزیز….کم نیستند که کوروش بزرگ را به زیبایی تمام میشناسند…هر چند فرمایش شما هم کاملا متین……به فیس بوک من هم سری بزنید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.