47 Comments

 1. 1

  ترک کرمان

  همه این اقوام التصاقی (پیوندی)بوده اند ملت هایی که به زبان التصاقی سخن میگوتند ژاپنی ها کره ها چینی ها و ترک ها هستند درنتیجه ساکنان اولیه ایرانیان قبل از اریای ها هم تبار یکی از این گروه بوده اند هر کس که اندکی عقل دارد می تواند بفهمد که اینها از تبار کره ای ها و ژاپنی ها و چینی ها نیستند چون انها در تاریخ مهاجرت و یا کشورگشایی نکرده اند فقط یک گزینه می ماند ترک ها بدون شک ساکنان اولیه ایران ترکها یا پروترک بوده اند چون ترک ها همسایه ایران هستند و زندگی کوچنشینی هم داشته اند و در طول تاریخ مهاجرت و کشورگشایی هم می کرده اند در نتیجه ساکنان اولیه ایران ترک ها اجداد ترکها بوده اند

  ای محمد رضا اگر شیاد نیستی و خودت را محقق می دانی نظر مرا چاپ کن و منطقی جواب مرا بده

  پاسخ
  1. 1.1

   محمدرضا

   درود خدمت شما..لطفا حرفایتان رو با منبع اثبات کنید در غیر این صورت حرف های شما هیچ اهمیتی ندارد.با سپاس

   پاسخ
  2. 1.2

   دانا کردستانی

   با عرض ادب، اولا همه انسانیم  و در خلقت ما هیچ گونه تمایزی قائل نشده، دوما شما حرفاتون بی پایه و اساس میباشد ، بر اساس شواهد و متون معتبر  تاریخی، کردها که همان مادها بودند (ولادمیر مینورسکی تاریخ نویس روس تاریخ مادها) اولین حکومت متمدن را در شمال غربی حدود ۳۰۰۰ سال پیش به مدت تقریبی ۴۸۰ سال بنا نمودند که بعدا پارس ها و پارتها دارای حکومت بودند.

   پاسخ
  3. 1.3

   ریکا

   والا تا جایی که ما میدونیم ترک‌ها از نژاد ترکان یا همان مغول هستن حرفتون بی پایه و اساسه لطفا دنبال تمدن برای خودتون نباشین . 

   پاسخ
   1. 1.3.1

    نرگس

    خب شما هم برای خودتون تاریخ ساختید که هر روز داره با پیشرفت علم جعل بودنش ثابت میشه مثل اینکه تو مغز ایرانی ها فرو کردید که از ازل ایران برای آریایی ها بوده خود آریایی ها هم چادر نشینانی بودند که از همون سمت مغول ها و دشت سیبری اومدن از کجا معلوم که با هم هم نژاد نباشن؟؟؟؟در ضمن آریایی ها به هر سمت که رفتن ماشالله بومی های اونجارو نابود کردن مثل فرانک ها و آنگلوساکسون ها که باسک ها رو ،دراویدی هارو در هند ،بابلی ها ،عیلامی ها ،اورارتوها در ایران و اسپانیایی ها هم تمدن باشکوه سرخپوستان مایا رو ،فکر نمیکنم خیلی باعث افتخار باشه که بگید آریایی هستید ،اما هیچ وقت با قطعیت نمیشه از نژاد صحبت کرد چون آریایی ها دقیقا بالای  مغولستان و جنوب سیبری اومدن و اختلاط نژادی بسیاره ،نژاد مهم نیست آدم بودن مهمه ،ترک یا مغول بودن هم مهم نیست ،همه آدما از نژاد میمون بودن مگه مهمه؟؟؟؟

    پاسخ
    1. 1.3.1.1

     کاوه آهنگر

     درود خدمت شما مثل اینکه شما خیلی زیادی رفتین تو فاز تاریخ و همه چی رو قاطی کردین مثل اینکه بگیم نمک و بریزیم تو نوشابه خوشمزه تر میشه تحلیل شمام اینجوری شده نمک کجا ؟ نوشابه کجا؟ آریایی کجا ؟ مغول کجا؟

     پاسخ
    2. 1.3.1.2

     علی

     کمتر شر بگو آریایی ها کجا اون مغولای وحشی کجا خودتم احتمالا یکی از اونایی میخوای آریایی ها رو به مغولا ربط بدی.

     پاسخ
  4. 1.4

   منصور

   توکه راست میگی!! برو یه کم مطالعه کن.یه چیزی هست به نام کتاب برو بپرس بخر و بخون. برو.

   پاسخ
  5. 1.5

   پویا

   خجالت بکش،
   هر جا تاریخ مبهم و روشن نیست شما پان ترکها خودتونو میندازید وسط.
   خیلی از زبانها التصاقی نیستند و هیچ ربطی به زبان ترکی و فارسی و هیچ زبان دیگه ای ندارند.
   آخه اینم شد دلیل!؟
   با منطق تو ژاپنیها هم باید بگم ترکها ژاپنی هستند پس بیاید ژاپنی حرف بزنید.
   خودت برو ببین چند نسل قبل از خودت اصلا ترکی بلد بودند!
   ما به هر زبونی حرف بزنیم، ایرانی هستیم.
   سنگ جمهوری آذربایجان رو به سینه نزن.
   برو بین توی همون باکو و حومه باکو دارن به زبان قدیمی منطقه صحبت می کنند.
   فارس و لر و بلوچ و تات و ترک و گیلک و آذری و تالش و …. همه ایرانی هستیم.

   پاسخ
  6. 1.6

   .

   ترک ها از قوم مغول هستن عزیزم

   پاسخ
  7. 1.7

   علیرضا

   سلام.دوست عزیز.بنده بدون هیچ قصد خاصی جواب شما را می دهم.
   مردم ترک در ایران تاریخ بلند مدتی ندارند.همان گونه که از آثار تاریخی پیداست مهاجرت انسان از آفریقا به سمت آسیا بوده و بعد از ورود به آسیا از طریق صحرای سینا و شبه جزیره عربستان در مناطق مخطلف آسیا پخش شدند.این افراد به تدریج به سمت شرق و شمال آسیا مهاجرت کردند اما بعد ها به هر دلیلی به سمت ایران باز گشتند که قدیمی ترین و معروف ترین بازگشت شناخته شده توسط آریایی ها انجام شد.قلمرو مردم پارس زبان تا حدود چین امروزی و حتی بخش هایی از چین گسترده بود.مردم ترک زبان که اکثرا زندگی کوچ نشینی داشتند بر اثر فشار های خارجی مانند مغول ها و به دنبال یافتن چراگاه های بهتر به سمت ایران کوچ کردند و تاریخ ورود آنها به ایران زیاد نیست.از طرفی هنگام ورود آریایی ها به ایران مردمی در ایران ساکن بودند که دست نخورده ترین آنها با وجود مهاجرت ها و جنگ های متعدد مردمان کرد و لر و لک زبان هستند.مردم کرد دارای اصالتی آشوری هستند که با مردم ساکن در فلات ایران ترکیب شدند.مردم لر از قوم لولوبی هستند که تمدنی قدیمی دارند.قدیمی ترین قوم باقی مانده از ایران قوم لک است این افراد اولین رام کنندگان اسب در جهان اند و اسب های رام شده را به تمام دنیا صادر کردند.این افراد ۵۰۰۰سال قبل از ورود آریایی ها به ایران با استفاده از اسب های خود بین النحرین را فتح کردند و این در حالی بود که مردم آنجا اسب را خر کوهی می نامیدند.این شاید قدیمی ترین تمدن تاریخ ایران می بود.مرکز آن حکومت اکنون شهر نوآباد لرستان است که دارای قدیمی ترین روستای خاورمیانه و قدیمی ترین آثار عصر برنز جهان است و این در حالی است که هیچ گاه کاوش گسترده ای اتفاق نیفتاده وگرنه موارد بیشتری مشخص می شود.قوم لک به علت کم کاری و ندانم کاری مورد غفلت واقع شده تا جایی که بسیاری از مردم حتی اسم آن را نمی دانند و حتی برخی از مردم لک خود را کرد یا لر می دانند که این امری اشتباه است.

   پاسخ
  8. 1.8

   کلهر

   ولی منابع تاریخی ب کل حرافی های شما رو رد میکنند،منتبع متف القول بر این هقیده اند ک قبل از وجود آریاییان ب فلات ایران تمدن در اطراف خوزستان و لرستان و کرمانشاه و فارس و کلا نواحی غرب جنوب غرب و مرکزی ایران وجود داشته،ترکها اصلاوجود خارجی نداشتن اونزمان،سالهای بعد اقوامی ب اسم ترک از آسیای صغیر و میانه اومدن ایران،عینک تعصب و خشک مغزی رو از صورت بردارم

   پاسخ
 2. 2

  ترک کرمان

  اینها را تقریبا اکثر مورخان قبول دارند ولی بهترین منبع ویکی پدیای فارسی است شما از گوگل درباره "زبانهای پیوندی "تحقیق کنید در ویکی پدیا کامل توضیح داده 

   

   

  پاسخ
 3. 3

  ترک کرمان

  بهترین منبع ویکی پدیای فارسی است شما درباره "زبانهای پیوندی "در گوگل سرچ کنید در ویکی پدیا کاملا توضیح داده

  پاسخ
  1. 3.1

   محمدرضا

   ویکی پدیا یک دانشنامه آزاده که هر کسی میتونه مطالبشو با عضویت کم و زیاد کنه..مهم منبع معتبره نه یک دانشنامه آزاد

   پاسخ
   1. 3.1.1

    ترک کرمان

    حرف شما درسته !حالا ساسانیان کرد بودند یا فارس ؟؟

    پاسخ
    1. 3.1.1.2

     سپهر

     ترک نبودند.

     پاسخ
  2. 3.2

   akbar

   ویکی پدیا از نظر سندیت در رده اول از آخر هست

   چون سورسش بازه و ننه قمرم میتونه ویرایشش کنه 

   پاسخ
 4. 4

  AMIR

  یکی از اقوام اریایی که در منطقه سر پل ذهاب سکنی گزیده بودنند را فراموش کردین نام ببرید به نام لولوبی ها

  پاسخ
 5. 5

  جانم فدای رهبر

  خداییش خجالت نمی کشید رو تاریخ اسکی میروید  ؟؟؟؟ آخر اگر ساکنین اولیه ایران ترک بودند پس جنگ های توران و ایران جنگ بین چه اقوامی بوده ؟

  دوما آیا فراموش کردین که خود تر کان در ویکی پدیا که منبع مقبول شماست ذکر شده که مهاجر وارد شده به ایرانند

  اولین اقوام ساکن ایران در حدود خوزستان تا بین النهرین بودند و همونطور که میدونید خوزستان ایلام و کرمانشاهان در حال حاظر نزدیک ترین قسمت کشور ما به آن حاشیه است  در زمان قدیم خوزستان عرب نداشت تنها قوم کرد بودند البته ناگفته نماند که کرد و لور در اصل از یک نژادند و  ابتدایی ترین اقوام ساکن ایران کرد لر و آشوری و بابلی ها بودند

  پاسخ
  1. 5.1

   بهمن

   سلام درود بر شما ،اولین اقوام ایرانی کردها ولکها بودند،قدیمیترین مفرغ ایران در کوهدشت یافت شده محله لک نشینان با قدمت بیش از ۱۲۰۰۰ هزار سال،قبل از حکومت مادها هم قومی به نام کاسی ها در زاگرس وجود داشتن .،ولی هیچ کسی دقیق نمیتونه بگه کدوم قوم قوم اصیل ایرانی بودند .ولی بیشتر مورخان کرد و لک رو قوم اصیل میدونن.من خودم رشتم تاریخه ولی هنوز نتونستم واقعا ثابت کنم.

   پاسخ
   1. 5.1.1

    لیدوما

    اصلا هم با لرها هبچ خصومتی نداری قشنگ معلومه

    پاسخ
  2. 5.2

   یحیی رخشی

   کورد؟!؟

   خخخخخخخخخخخ

   پاسخ
  3. 5.3

   سپهر

   خیر ,کرد و لر از اقوام ایرانی منشا میگیرند و با آشوریهای سامی متفاوتند. آشوریها همینطور از ابتدا به خوی جنگ طلبانه مشهور بوده اند که دو قوم لر و کرد اینطور نیستند.

   پاسخ
  4. 5.4

   آرا

   لرهااز منطقه ای بنام شنگل مابین هند وپاکستان ،توسط ساسانیان برای مهتری و اکراد اقوام دوره گردی که از کراچی و بعضی منطق هند اومدند ….

   پاسخ
 6. 6

  تات

  با سلام اولین اقوام تاتها بوده اند.که پس حمله ترکها فقط جزیره هایی از ان در استان قزوین وتهران بجا مانده .ترکها هیچگونه سابقه تاریخی ندارند

  پاسخ
  1. 6.1

   نرگس

   خخخخخخ چطور که ترک ها فکر میکنند همه ترک بودن شما هم متوهمی که همه تات بودن خدا شفات بده

   پاسخ
   1. 6.1.1

    تات

    شهر سگز اباد را سرچ کن

    پاسخ
    1. 6.1.1.1

     سپهر

     ترکها با چسباندن خود به تورانیان که هم تبار ایرانیان بودند برای خود تمدن دزدیدند. یکی از دلایل موفقیت نسبیشان پادشاهی همزمان ترک تباران در ایران بود که با این موضوع مخالفت نکردند.

     پاسخ
 7. 7

  تات

  کاسی ها همان ساکنان اصیل قزوینند که باعث شده اسم تاریخی قزوین کاسپین شود امروزه ازکاسی ها با عنوان تات یاد میشود

  پاسخ
 8. 8

  ناصر

  سلام.عزیزان خیلی فکر خودتون رو بهم نریزید لک ها و کوردها اولین قوم و زبان اصیل و بجامانده از تمدن باستان ایران میباشد قابل توجه بعضیها اگر اطلاعات ندارند حرفی نزنند و بروند تاریخچه ی دقیق ایران باستان را بخوانند

  پاسخ
  1. 8.1

   کاوه آهنگر

   درود دقیقا با کدوم منبع؟؟

   پاسخ
 9. 9

  تات

  واژه « تات» از دو منشاء زبانی به مــا رسیده است : یکی زبـــــــان فارســی باستـان ودیگر زبان ترکی . تات در زبان باستان به صورت پسوند استفاده می شده است ،اما تات در زبات ترکی به معنی خارجی یا بیگانه می باشد . پس از حضــور ترکـان در سرزمین های شرق ایران ، به ایرانیان تحت سلطه ترک ها تات گفتند اگر چه با تسلط بیشتر ترک ها تات معنی وسعیتری به خود گرفت .تـا اینکـه در دوره اقتدار تـرک ها در ایران ، معادل ایرانیان شد . اما مردم ایران با استعداد فرهنگی و پیشینه تاریخی ای که داشتنــد معنــی تات را از مفهوم بیگانــه و خارجی به معنی ایرانی و اهل قلم تغییر دادند بطوریکه در دوره صفویه ،جامعه ایران به دو گروه اهل شمشیر (ترک ها ) و اهل قلم (تاتها وتاجیک )تقسیم شده بود.

  پاسخ
 10. 10

  تات

  تپه سگزآباد واقع در دشت قزوین، در منطقه بوئین زهرا، یکی از تپه های باستانی ایرانه، که به اواخر هزاره دهم پیش از میلاد تا دوره هخامنشی بر میگرده. همچنین در این دوره استقرار عصر آهن نیز مشهوده. قدیمی ترین سلاح های دست ساز کشف شده در مجموعه باستان شناسی شهر سگزآباد مربوط به ۸ هزار سال پیش از میلاد بوده که این اشیای کشف شده در نوع خود بی نظیره. بنابر کاوش های صورت گرفته می شه نتیجه گرفته که منطقه سگزآباد از جمله اولین مناطقی بوده که جوامع شهرنشینی در این منطقه آغاز شده .

  پاسخ
 11. 11

  sami

  در بین انسانها چیزی به اسم نژاد وجود نداره 

  نژاد وقتی معنی میده که حداقل از نظر ژنتیکی اختلاف زیادی داشته باشن که اینطور نیست و این اختلا چیزی کمتر از یک دهم درصده.

   حتی بین دو تا پنگوئن که شبیه هم اند این اختلاف بیشتره.

  حالا هی نژاد پرست باشین ببینم چی ازش در میارین.

  پاسخ
 12. 12

  سجاد

  سلام
  دوست عزیز چرا قوم آمرد هارو ننوشتی؟؟
  از نظر قدمت قوم آمرد ها از قوم تپور ها و کادوسیها(ک اینم ننوشتی) قدیمی ترن

  پاسخ
 13. 13

  پویا

  با سلام 

  شرمنده خدمت دوستان تاریخدان بحث اقوام ماقبل اریا رو میشه از روی اوستا که اشاره به برخی از ساکنان سرزمین اریا قبل از ورود به این سرزمین کرده به راحتی در اورد به گفته اوستا وقتی اریایها وارد ایران شدند به اقوامی رسیدند که به اونها لقب دیو دادند البته در زبان پهلوی به افراد بد هیکل و زشت صورت دیو گفته می شد که اریا ها هر کجا که اونها رو میدند در اویل ورود میکشتند ولی بعد ها انها رو به عنوان برده به کار میگرفتند با توجه به همین نکته واین فرضکه بعد از طوفان نوح پنج قوم حامی و سامی و هندو اروپای و اصفر و حبشه ای موندن ساکنان قبلی ایران به احتمال زیاد اقوام حبشی بودند  البته در منطقه تهراندو دشت ری تاریخ به ۱۲۰۰۰ هرار سال قبل و در برخی جاهای ایران تا ده هزار سال قبل هم میرسه البته تمدن رو هرض می کنم ولی ورود اریا به منطقه از ۲۴۰۰ سال قبل از میلا تا۵۰۰ ستل قبل از میلا به تدریج صورت گرفته و اولین قوم اریایی که منطقه بین نحرین و ایران به حکومت رسید قوم هیتی بود که جانشینان همو رابی رو بر کنار کردند و در اشور ۶۶۰ سال حکومت کردند و اولین امپراتوری بزرگ در دنیا رو به صورت حکومت مر کزی ادره کردند کتاب مرجع اگه بخواین تاریخ قبل از اسلام مشری الدوله رو بخونین

  پاسخ
 14. 14

  پویا

  در ضمن شرمنده همه ی اقوام تپوری ها. سکاها . کاسی ها . خزر ها . هیتی ها . سریت ها. اریانا ها هند . رکانی ها . کتولی ها ژرمن ها همه از قوم اریا از ساخه اقوام هندی اروپایی هستند 

  پاسخ
 15. 15

  امیر هوشیار

  یک دلیل که سندش هم در دسترس همه مون هست متوانم عیان کنم اونم زبان باستان را سرچ کنید یعنی زبان زرتشت و پهلوی را با زبانهای کنونی مقایسه کنید وببینید تشابه زبانی با« کرد » ۲۰٪ درصد تغییر کرده است

  پاسخ
 16. 16

  ناصرخان

  درود خدمت دوستان تاریخ دوست.
  اگرخیلی زیاد مشتاق تاریخ هستین زیاد به اینترنت دل نبندین و میخواین بهتر و بیشتر راجع به تاریخ کشور بدونین سعی کنید به محل تاریخی که مدنظرتون هستش سربزنید و بعد از جمع اوری اطلاعات تصمیم بگیرید.باید بگم به این که ایران رو جزو قلب تاریخ جهان میدونن پس مشخص نمیکنه که چقدر قدمت میتونه داشته باشه پس به همون اندازه ای که محل تاریخی منبع داره خودتون رو توجیح کنید نه بیشتر از اون.
  لطف کنید نژادهایی که به ایران باستان مهاجرت داشتند رو با تاریخ اصیل ایران قاطی نکنید چون تاریخ ایران باستان مربوط به نقشه ایران کنونی میباشد.
  کسانیکه که خیلی زیاد به تاریخ علاقه دارند میتونند بروند باستان شناس بشونددر مورد تاریخ کشور اطلاعات جمع آوری کنند.
  ماشالله همه براخودشون یه پا دانشمندن خسته نباشید.
  زیادخودتون رو درگیر نکنید به مرور زمان تاریخ خودش رو کامل تر میکنه و مشخص میکنه ابتدا و انتها رو.
  راستی قبل ازاینکه فراموش کنم مشتاقان تاریخ یک سری هم به منطقه گودین تپه بزنیدو درموردش اطلاعات کسب کنید بدردتون میخوره و اینکه من خودم اهل اون منطقه نیستم جهت اطلاع گفتم.
  سپاس فراوان بدرود

  پاسخ
 17. 17

  سیفی

  اینجا هیچکس به تجربیات تاریخی کاری نداره ودفقط و فقط نژاد مطرح می باشد و هرکدام هم مدعی نژادی که یکدرصد هم معلوم نیست خودش مال اون نژاد باشه

  الان دارن نسل کشی میکنن و به روش کاملان نوین همگی مون برده شدیم هیچ کس شاکی نیست !!
  سه هزار سال پیش کی کشته و کی برده کرده ویا انسانهای اولیه اسب کی رو خر خوندن شده از نون شب واجبتر

  دمتون گرم تاریخ دانان مدرن

  پاسخ
 18. 18

  آبان اوستا

  درود بر هم میهنان عزیز. اینکه بگوئیم پیش از ورود آریایی ها به ایران اقوام دیگری اینجا بودند کاملا” درست می باشد. اما در پاسخ به دوست عزیز ترک کرمان، بنده به شخصا” خود را یکی از متعصب ترین ملی گرایان عصر خود می پندارم، اما، تعصب کورکورانه بددترین دشمن هاست. اینکه ساکنین اولیه ایرانیان ترک بودن چون ترک ها همسایه ایران هستند، همان تعصب کورکورانه خطرناک است، و با همین منطق می توان گفت که اعراب هستند چون همسایه عرب داریم… تاریخ به ما نشان داده که سده ها پیش از آریایی ها، پیشدادیان و کیانیان بر این مرز و بوم حکمران بوده اند. برخی اینها را جزیی از افسانه شاهنامه و دیگر کتب می دانند در صورتیکه تاریخ مستند این را تایید می کند. و اینکه، اینها اجداد همین بختیاری ها (لر) امروزی هستند. همچنین، عیلامی ها همین لرهای امروز هستند. کمااینکه، جنگی بین عیلام و مردمان کوهستان یا همین لرها در گرفت (گوتی ها) و تعدادی از لرها به اسارت ارتش عیلام درآمدند. فرمانده ارتش نامه ای به پادشاه عیلام فرستاد و فرمود که این اسرا به زبان اجدادی ما صحبت می کنند. پادشاه عیلام فرمود که اینها برادران گمشده ما هستند و دستور آزادی آنها را داده و اعلام آتش بس نمود. هنوز هیچ مستند تاریخی موثقی به دست نیامده که اقوامی کهن تر از بختیاری ها (لرها) را ساکن ایران بداند. جهت آگاهی دوستان عزیز، طبری ها، بلوچ ها و کاسیها نیز از اقوام لر هستند که در سراسر ایران پراکنده شده اند و تا روسیه کنونی نیز رفته اند و اقوام لر مستقر در روسیه همان لک های داغستان می باشند (عداد آنها را بین ۶۰ الی ۱۲۰ هزار نفر اعلام میکنند)، صغد ها، تاجیک ها نیز از اقوام لر بوده. در سازمان ملل، سند کشور ایران (بنچاق) به نام قوم لر ثبت شده زیراکه آنجا با استناد به مدارک تاریخی عمل می کنند و دستخوش تبلیغات رسانه ای یا تعصبات ملی نیستند. ترک ها (نه آذری ها که ایرانی الصل هستند) با هجوم مغول ها و بعدها به همراه تیمور لنگ وارد ایران شدند (قشقایی) بازمانده تیمور لنگ هستند. و اینها تا آناتولی (ترکیه امروزی) پیش رفتند و تا بخش هایی از اروپای شرقی (مجارستان، بلغارستان) پیش رفتند. ترکها مردم بومی آناتولی (هوتی ها) را تحت سلطه درآورده و آن را به ترکیه کنونی تغییر نام داده و حکومت عثمانی را براه انداختند. امروزه، نام های پادشاهان و بزرگان پیشدادیان و کیانیان در بین لرها بسیار رایج هستند (اسفندیار، رستم، سیاوش، زال، جمشید، داریوش، کورش، گیو، گودرز، سهراب، لهراسب، گرشاسب، کیومرث…). زادگاه چیش پیش و کوروش (اجداد کوروش کبیر) در کوه های بختیاری در تباری به نام شیمبار (شیرین بهار) در نزدیکی کوه تاراز و دلا می باشد. به هر حال، هر کس نخستین ایرانی یا آخرین بوده، فعلا” همه باید بسیج شویم و از میهن خود در مقابل هجوم صهیونیسم آنگلو ساکسون که در حال بلعیدن جهان است، دفاع کنیم تا در آینده و برای نسل های بعدی، ایرانی باشد که به آن افتخار کنند.

  پاسخ
 19. 19

  نام

  پس جواب فردوسی رامیخای بدی ، که میگه ۲۰۰۰ نفر از لران را پادشاه ساسانی برای مهتری آورد….

  پاسخ
 20. 20

  شیر لکستان

  سلام ادم میتونه چشاشو رو حقیقت ببنده ولی حقیقت از بین نمیره آقایه پان ترک فقط یه چیز بهت بگم دیگه اگه عاقل باشی باید ساکت شی و حرفی نزنی سفر نامه مارکوپولو رو بخون ببین اسم بزرگترین شهرتون قبل و حتی مدتی بعد از حمله هم تبارهایه وحشی مغولیت چی بوده اره خوب بخون توریز که بعدا تبریز میشه که یه کلمه کاملا لکی( لری) این به کنار قدیمیترین سکونت گاه ثبت شده در سازمان ملل به دلیل وجود نقاشیهایه رنگیش که به دوران پارینه سنگی و بعد از اون حد اقل ۱۲ هزار سال پیش بر میگرده در کوه همیان کوهدشت لرستانه شما بدون دلیل حرف میزنید ولی ما با مدرک جواب میدیم از زمان ورورد شما و هم نژاد هایه وحشیتون فر ایزدی از سرزمین ایران پر کشید از زمان ورود شما به خاک ایران دوره سقوط وایران شروع شد که اوجش تو دوره قاجار بود زنده باد ایران و ایرانی نه بیگانه هایه مغول و ترک

  پاسخ
 21. 21

  شیر لکستان

  شما که نه میدونید تاریخ چه تمدن چیه شما که فرق تاریخ و افسانه رو نمیدونید حیفه که جوابتونم داده شه اول اگه تاریخ رو یه کم مطالعه کرده باشید میدونید خرم آباد کنونی یکی از پایتخت هایه حکومت ساسانیان بوده که حتی اسم خرم آباد کنونی رو از ماداکتور شاپور اول به شاپورخواست تغییر میده که قلعه فلک و افلاک باز مانده او زمانه یه دلیل دیگه بر افسانه بودن شاه نامه اینه که قبل از حکومت ساسانیان و حتی هخامنشیان لرها و لک ها در این پادشاهی کاسیت رو داشتن که تمام تاریخ نگارها و باستان شناسان جهان تایید کردن به جز بی نهایت اثار باستانی کشف شده قبل از هخامنشیان در این منطقه حالا شما اگه قانع نشدید تاریخ ایران باستان رو بخونید با این منطق شما طبرستان هم محل زندگی دیو ها بوده چون فردوسی جون گفته

  پاسخ
 22. 22

  شیر لکستان

  قدیمی ترین سلاح فلزی کشف شده در ایران به عصر مفرغ بر میگرده که در سرخ دم لکی کوهدشت لرستان کشف شده چرا چرت و پرت میگی فکر کردی مردم سواد ندارن

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کليه حقوق اين سايت متعلق به تمدن ما بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.