پنج شنبه , خرداد ۲۴ ۱۴۰۳

با تعدادی از «ترین‌های» ایران و جهان در «یزد» آشنا شوید

نارین قلعه، قدیمی ترین بنای خشتی جهانقدمت شهر یزد به پیش از اسلام می رسد، اما با این حال قدمت بسیاری از آثار تاریخی کشف شده در شهر یزد به قرن پنجم هجری
باز می گردد.در این مطلب با تعدادی از  «ترین‌های» ایران و جهان در «یزد» آشنا می شویم.

طولانی ترین قنات ایران
طولانی ترین قنات ایران به نام «قنات زارچ» با طول ۱۰۰ کیلومتر در استان یزد قرار دارد. این قنات یکی از کهن ترین قنات های ایران به شمار می آید که سابقه ای بیش از ۳ هزار سال دارد.

نارین قلعه، قدیمی ترین بنای خشتی جهان

نارین قلعه، قدیمی ترین بنای خشتی جهانقدیمی ترین بنای ساخته شده از خشت در دنیا، نارین قلعه یا کهندژ نام دارد که در شهر باستانی میبد بر فراز تپه ای بلند بنا شده و بر تمامی شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. تا کنون کشوری ادعا نکرده است که بنایی قدیمی تر از کهندژ دارد.
کهندژ نام دژهای کهنی است که در آغاز پیدایش شهرها بنا شده اند. این دژها در دوره پیش از اسلام و بیشتر در دوران مادها، هخامنشی و اشکانی ساخته شده است.

مسن ترین درخت جهانمسن ترین درخت جهانسرو چهار هزار ساله ابرکوه را می توان مسن ترین موجود زنده جهان نامید. هر چند که گفته می شود در کشور سوئد نیز درختی وجود دارد که از سرو ابرکوه قدیمی تر است اما اکنون از درخت پیر سوئد تنها ریشه های آن باقی مانده در حالی که سرو کهنسال شهرستان ابرکوه با ۲۵متر ارتفاع، ۱۸ متر محیط و ۱۱/۵ متر اندازه دور تنه در قلب ایران زنده و سبز است و آرام آرام زندگی می کند.

درباره ی کاوه آهنگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.