جمعه , فروردین ۳۱ ۱۴۰۳

شاپور یکم

شاپور یکم

بعد از مرگ اردشیر اول ساسانی پسرش شاپور یکم جانشین او شد.او دومین پادشاه ساسانی بود.سلطنت او در واقع از زمانی که پدرش هترا را تصرف کرد شروع شد زیرا اردشیر وقتی هترا را تصرف کرد حکومت را به پسرش واگذاری کرد.شاپور هنگام اینکه به سلطنت رسید ۴۰ سال داشت.شاپور پیش از آنکه به سلطنت برسد در جنگ های پدرش شرکت میکرد و از این جنگها تجربه می آموخت واین باعث شد که وقتی که به سلطنت رسید این تجارب به کمک او بیایند.

جنگ اول با روم

در سال ۲۴۱ میلادی شاپور وقتی اوضاع داخلی را سرو سامان داد مشاهده کرد اوضاع داخلی روم مغشوش است و او از این فرصت استفاده کرده و نصیبین را محاصره کرد و آنجا را گرفت و از آنجا به انطاکیه حمله برد.اما بعد از کشمکشهایی در روم گوردین امپراطور روم شد.امپراطور جوان به سرعت برای بازیابی موقعیت رومیان در خاورمیانه وارد عمل شد.در ابتدا لشکر ایران در سوریه شکست خورد وعقب نشینی کرد.رومیان از فرات گذشتند و نصیبین را گرفتند وبعد از دجله عبور کردند وتیسفون را محاصره کردند.اما گوردین توسط خود رومی ها کشته شد ولی باور عمومی بر این است که گوردین در نبرد نهایی با شاپور کشته شده است  این گزارش‌ها که عمدتا هم نادیده گرفته می‌شوند با شواهد باستان‌شناسی در سنگ نگاری‌های بیشاپور در ایران انطباق می‌کند. در این سنگ نگاری‌ها گوردیان را می‌بینیم که در زیر پای اسب شاپور لگدمال شده است.به هر حال فیلیپ عرب به جای او روی کار آمد.فیلیپ عرب پیمانی با ایران بست که طبق آن ارمنستان و بین النهرین جزو ایران گردید و همچنین مقدار کلانی سکه زر به عنوان غرامت بالغ بر پانصد هزار دینار به ایران پرداخت شد.طبق نوشته تاریخ اربل "شاپور با خوارزمیان و مادیهای کوهستانی جنگید و آنها را در جنگی شدید مغلوب ساخت از آنجا به سرکوبی گیلها و دیلمیان و اهالی گرگان که در کوهستانهای دور دست ساحل دریای خزر مسکن داشتند تاخت.به موجب مندرجات کتاب پهلوی شهرستانهای ایرانشهر، بخش پانزدهم، شاپور هم چنین در خراسان یک پادشاه تورانی، پهلیزک نام را مغلوب کرد و کشت و در محلی که جنگ رخ داده بود شهر مستحکم نیو شاپور(نیشابور) را بنا کرد.

مجسمه شاپور اول

مجسمه شاپور اول دربیشابور کازرون

جنگ دوم-اسارت والرین

جنگ دوم با روم از سال ۲۵۸ میلادی آغاز شد و شاپور بار دیگر انطاکیه را گرفت.والرین که فردی سالخورده بود برای پس گرفتن انطاکیه حرکت کرد و موفق شد انطاکیه را پس بگیرد.او به تعقیب لشکر ایرانی تا ادس پیش رفت که در اینجا شاپور نقشه نهایی خود را انجام داد و لشکر رومیان را محاصره کرد.و طی ان جنگ والرین و تعداد زیادی از مقامات اسیر شاپور شدند.

چیرگی شاپور یکم بر والریانوس

چیرگی شاپور یکم بر والریانوس، امپراتور روم، در نقش رستم.

این واقعه اثر غریبی بر دنیای آن روز کرد و به عظمت و ابهت خاندان ساسانی افزود.بعد از آن شاپور به تاخت و تاز در سوریه و کاپادوکیه پرداخت.شاپور پس از این فتوحات دچار خصومت با اذینه پادشاه پالمیر شد.این شهر از جهت جغرافیا بین دو مملکت با ثروت بین النهرین و سوریه شهر تجارتی شده بود .غرور و اقدام بی رویه و تحقیر اذینه امیر عرب باعث شد تا او از اعراب بادیه نشین لشکری به وجود آورد و تلفات زیادی را به سپاه ایرانی زد.به هر حال شاپور از شاهان بزرگ ساسانی محسوب می‌شود. او بیشابور را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد.

کار های شاپور یکم

شاپور سد شادروان را که به دست اسرای رومی بر رود کارون شوشتر بنا کرد و شهر شاپور را در نزدیکی کازرون در فارس بنا کرد که خرابه‌های آن باقی مانده‌است.بنای نیشابور را در خراسان و جندی شاپور را در خوزستان نیز به او نسبت میدهند.مؤرخین گرجستان می‌نویسند که شاپور، مهران پسر خود را، به سلطنت گرجستان فرستاد.

امپراطوری ساسانیان در زمان شاپور یکمامپراطوری ساسانیان در زمان شاپور یکم

مهران، سلسلهٔ سلاطین خسروی را، در آنجا تأسیس کرد و بعد میسحی شد.شاپور مردم ایران را دوست داشت اما در سیاست های او چیز زیادی نصیب ایران نشد و بیشتر جنگ های او برای تاخت و تاز بود نه توسعه مملکت.از دیگر وقایع مهم سلطنت شاپور آمدن مانی است که مذهبی آورده و در موقع تاجگذاری شاپور اصول آن را در ملا عام بیان کرد.شاپور یکی از شاهان نامی سلسله ساسانی است شجاع , با عزم و اراده بود.هر چند در زمان او ایران بر وسعتش زیاد نشد ولی در دوران شاپور و پدرش پایه هایه سلسله ساسانی محکم شد.شاپور در سال ۲۷۱ میلادی در گذشت و بعد از او پسرش هرمز اول بر تخت نشست.

درباره ی کاوه آهنگر

یک دیدگاه

  1. سلام  خسته نباشید واقعا قشنگ بود استفاده کردم دستتون درد نکنه من دانشجوی ارشد آبخیزداری هستم.دریکی از روستاهای خراسان جنوبی به نام دستگرد از توابع شهرستان درمیان شهر طبس مسینا زندگی میکنم به تازگی شروع به پیداکردن قدمت و تاریخچه و زمانهای پیدایش روستای خود کرده ام که قنات آن به دست یزگرد ساخته شده است ودر آن هیچ شکی نیست ولی به علت آنکه در هیچ کتابی نامی ازآن نیست به مشکل گرفتار شدم و فقط تنها اطلاعاتی که در دست دارم گفته های بزرگان و پیرمردهای روستا است. البته چند قبرستان و چند قلعه و رشته قناتهایی که اونها هم زیر خاک و یا شاید خروارها خاک است و در چند سال پیش در اثر برداشت مصالح و حفر چاه کشف شده و تکه سفالهایی و آجر وخشت و خمره وسنگ اسیاب ووو ازآن در آمده است وجود دارد. که می توان بین گفته های مردم محل و این قلعه و قبرستانها ارتباطهایی دید وصحه بروجود این ها گذاشت.ازتون تقاضایی داشتم که اگه میشه در این کار به من کمک کنیدتا بتونم به هدفم برسم و بتونم چند خطی درباره روستام با دلیل و مدرک بنویسم یا حداقل براطلاعات خودم بیفزایم. پیشاپیش ازکمک بی دریغانه شما تشکر وقدر دانی میکنم باتشکر. ببخشید شماره تماس ۰۹۱۵۹۶۲۲۴۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.