جمعه , فروردین ۳۱ ۱۴۰۳

غار هوتو

.: تا بارگزاری کامل نگاره ها شکیبا باشید :.

 .: برای بزرگنمایی روی نگاره ها کلیک کنید :.

هوتو نام غاری است در نزدیکی بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) که قدمت تاریخی دارد و آثار باستانی مهمی درباره زندگی انسان‌ های اولیه در آن پیدا شده‌ است. این غار در دامنه کوه البرز و رو به غرب و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند قرار گرفته‌ است و دارای دو مدخل در دو ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف است. بخشی از فیلم سینمائی افعی با بازیگری جمشید آریا (جمشید هاشم‌ پور) در این غار تولید شده‌ است.

این غار و غار کمربند، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتادو پنج هزار سال معروفیت جهانی دارد. اهمیت غار و آثار کشف شده در آن تا به اندازه ای است که در برخی موارد از این غار به معدن طلای انسان شناسان یاد شده است. مهم ترین این کشفیات که به انسان هوتو (Hotu man) مشهور است؛ سه اسکلت شامل اسکلت های یک مرد و زن بالغ به همراه اسکلت زنی جوان می‌ باشند. تصاویری از این اکتشافات که در سال ۱۳۳۰ شمسی (۱۹۵۱ میلادی) به سرپرستی پروفسور کارلتون استیونز کون استاد دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا انجام شده است، در بخش بایگانی موزه باستان‌ شناسی و انسان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا موجود است. جهت کاوش این غار در طول ۴ هفته به تدریج بیش از ۱۰۰ متر از کف غار خاک برداری شد. دانشمندان در پایین ترین نقطه به سنگ ریزه هایی از عصر یخبندان با قدمتی حدود ۷۵۰۰۰ سال رسیدند. در همین قسمت انتهایی بود که تکه های استخوان های انسان هوتو پیدا شد. تکه  استخوان های پیدا شده از عمق حفاری که به نظر می رسد با گذشت زمان و بر اثر سقوط تخته سنگ های غار تکه تکه شده اند، با ناخالصی هایی همراه بود. این تکه ها پس از انتقال به بیرون غار و زدودن ناخالصی ها، با لایه ای از صمغ عربی رنگ آمیزی می شد که از آنها در برابر فرسایش هوا محافظت می کرد.

دانشمندان با کنار هم گذاشتن تکه های جمجمه پیدا شده از سه انسان، به مدل جمجمه این انسان ها دست یافتند. شکل جمجمه اسکلت های پیدا شده در این غار با اسکلت های انسان نئاندرتال و انسان های پیلت داون که در زمان مشابه زندگی می کردند تفاوت داشته و تا حد زیادی مشابه جمجمه انسان امروزی است. از همین رو انسان هوتو یکی از یافته ها ی مهم دانشمندان بوده که تاثیر مهمی در دیدگاه انسان شناسان از نحوه تکامل نسل انسان امروزی داشته است. دانشمندان جمجمه های بدست آمده را مربوط به اولین نسل های انسان امروزی می دانند که تقریبا به طور کامل و سالم نیز به دست آمده اند. طبق کاوش‌ های واندنبرگ در غار هوتو بهشهر سنگ ریزه‌ ها و اسکلت سه انسان کشف شد که ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل (در کتاب تاریخ مازندران باستان ق. م ذکر شده) در این منطقه زندگی می‌ کردند. غار هوتو در غرب بهشهر واقع وآنچه در این مکان کشف شده شامل نشانه‌ هایی از دوران یخچال، عهد آهن، نوسنگی، آغاز پارینه سنگی و اشیائی از سنگ چخماق که مربوط به پارینه سنگی بوده یافت شده‌ است. منوچهر ستوده در کتابش از آستارا تا استارآباد این مکان را دقیق تر شرح می‌ دهد:

سال ۱۹۵۱ م. گودالی عظیم کنده شد. از عمیق‌ ترین نقطه این گودال به سنگ ریزه‌ های عصر یخچال برخوردند. در این گودال طبقاتی از عهد آهن تا نئولیتیک و در پایین آن آثار پالئو لیتیک دیده می‌ شود. برای تحقیق بیشتر گودالی در طبقات دوران یخبندان کنده شد که شامل سنگ ریزه‌ های سیاه بود. در فاصله میان هر یک ماسه و لای قرار داشت. کمی پاین تر قشری از سنگ ریزه‌ های قرمز مخلوط با ماسه و پایین تر از آن قشری از سنگ ریزه‌ های قرمز مخلوط با ماسه و خاک رس دیده شد. در این قشر اشیای از سنگ چخماق بدست آمد که مربوط به عصر پالئولیتیک است. در قشر دیگر این طبقه بود که اسکلت سه انسان کشف شد.


پایگاه پژوهشی غارهای باستانی در مازندران ‎(فارسی)‎. خبرگزاری میراث فرهنگی. بازبینی‌شده در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰.

(تاریخ دو هزار ساله ساری)

میراث فرهنگی

پایگاه طبرستان پارسی

درباره ی میلاد موسوی

۷ دیدگاه

 1. بسیار عالی خدا قوت

 2. سلام مطلب زیبایی بود ، خسته نباشید ،

  دوست دارین یه هدر براتون طراحی کنم؟

  تا سایتتون بیشتر ب چشم بیاد و زیبا بشه؟

 3. مازندرانه دیگه چ میشه گفت . . .

  کلا پرچم ایران بالاست /

 4. خییییییییییییییییلی جالب بود

 5. خیلی عالی بود…مطالب بسیار جامع بود…ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.