5 Comments

 1. 1

  k

  جای  سوال است که چرا در دنیای امروز منشاء و محل پیدایش ابتدایی تقریبا تمامی علوم و پیشرفت های بشری، یونان باستان و غرب معرفی می شود؟! معرفی شدن غرب بعنوان مرکز پیدایش علوم، باعث شده تا آنها خود را یگانه صاحبان و وارثان علم و فناوری، چه در زمان گذشته و چه در زمان حال، در جهان بدانند. که همین موضوع باعث نوعی سلطه گری و انحصار طلبی علمی توسط کشورهای غربی گردیده است. درست است که اسلام بسیار به علم آموزی حتی از غیر مسلمانان تاکید داشته، ولی این موضوع نباید باعث شود علاوه بر علم، فرهنگ های نادرست و خود باختگی را هم به همراه آن بپذیریم. و باید صحت و درستی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

  حقیقت آن است که برخلاف چیزی که سال هاست تبلیغ می شود، غرب مرکز پیدایش و گسترش علوم نبوده است. زیرا تقریبا تمام دانشمندان مطرح غربی در دوران باستان از مناطق کوچکی در شرق اروپا یعنی یونان و مقدونیه بوده اند که آن هم بدلیل ارتباط و استفاده علمی از تمدن های شرق بوده است و مابقی پهنه وسیع اروپا مانند: امپراطوری رم، بریتانیا و… فاقد چنین اندیشمندانی در این سطح بوده اند.

  متاسفانه این نگرش به همراه علوم غیر بومی وارد کشور شده و بسیاری از اساتید محترم ما نیز بدون تحقیق کافی آن را پذیرفته اند. بعنوان نمونه استادی شناخته شده در خصوص تاریخچه علم آمار می گفتند که این علم ابتدا در یونان بوجود آمد و آن هم به این شکل که چوپانان یونانی برای شمارش گوسفندان خود از نوعی آمارگیری ابتدایی استفاده می کردند. بنده به این استاد محترم عرض کردم که چرا بر یونان تاکید دارید؟! در صورتی که در طول تاریخ در همه جای دنیا تمامی چوپان ها برای شمارش گوسفندان خود یقینا از یک روش آمارگیری استفاده می کردند. چرا از زحمات و خدمات عظیم علمی کشورهای دیگر، مخصوصا کشورهای مسلمان کمتر سخن گفته می شود؟! در حالی که این مسلمانان بودند که با گسترش علوم مختلف و پیشرفت های علمی خود موجب ایجاد پیشرفت های امروز بشر گردیدند. آیا ترویج این نگرش باعث خودباختگی کشورها و قبول سلطه فکری غرب که به دروغ مدعی ایجاد و گسترش علوم در گذشته و حال می باشند، نیست؟!

  پاسخ
 2. 2

  محمد قاسمی

  هر تمدنی آثاری اعم از مادی و معنوی به جا گذاشته

  تمدن های باستانی خدمات بزرگی به جهان کرده اند

  تمدن ما چه کار کرده ؟ چقدراثر داشته ؟

  اصلا جایگاهی نداشته خودمون رو فریب ندیم

  هنوز کتب مصر باستان وجود دارند علی رغم حمله اعراب

   

  پاسخ
  1. 2.1

   کاوه آهنگر

   درود دوست عزیز فقط به دو مورد اشاره میکنم دیگه لازم نیست بیشتر بگم کتیبه حقوق بشر که خودش شامل دها خدمت حقوق بشریه و کتاب ابوعلی سینا که هنوزم دارن چیزای جدید ازش بیرون میکشن.پس کمی تاریخ بخونید متوجه میشید نه اینکه از یکی یه چیز شنده باشید یا حرف من دراوردی بزنید.با سپاس

   پاسخ
 3. 3

  رضا

  برو یکم تاریخ بخون از خودت حرف در نیار

  پاسخ
 4. 4

  محمد

  درضم آثار ایرانی بدلیل نزدیک با اعراب بیابونگرد نابود شدن…دستگاه چاپ که نبوده اون زمان رو هر نسخه یه دویستایی کپی بگیرن

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کليه حقوق اين سايت متعلق به تمدن ما بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.