پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۴۰۳

مهرداد دوم اشکانی

مهرداد دوممهرداد دوم یا مهرداد بزرگ(اشک نهم) نهمین شاه ایران از دودمان اشکانی است که از حدود ۱۲۳ تا ۸۷ پ. م سلطنت کرد. لقب کبیر را به دلیل مقتدر بودن و نظم و سازمان دادن به امور ایران به او داده‌اند. وی هنگامی به شاهی رسید که ایران از هر سو آماج تهاجم اقوام مختلف شده بود.مهرداد پس از نشستن بر تخت شاهی نخست بابل را از تازیان پس گرفت و سپس لشکر به ارمنستان کشید. وی در سال ۱۱۳پ. م سراسر میان‌رودان را به دست آورد و آنگاه رو به شرق نهاد.

پیش از رسیدن مهرداد به شاهی، حدود سال ۱۳۳پ. م در شرق، سکاها به مرزهای ایران و بلخ تاختند، دولت بلخ را نابود کردند و دولت‌های کوچک یونانی را تا نزدیک هندوستان از میان بردند. آنها به داخل ایران نیز تاخته و پارت و گرگان را لگدکوب اسبان خود کردند. گروهی از آنان به سیستان و افغانستان رفته و حکومتی سکایی پدید آوردند و از این پس سرزمین زرنگ سکستان(سیستان) نامیده شد. حتی اردوان دوم شاه ایران که پدر مهرداد دوم است نیز در نبردی با آنان کشته شد. مهرداد با نبردی سهمگین سکاها را چنان شکست داد که دیگر مدت‌ها متعرض ایران نشدند. او پارت و هرات را آزاد کرد و دولت سکایی سیستان را وابسته به دولت اشکانی کرد. وی همچنین مرو و بخش‌هایی از فرارود را نیز تصرف کرد. او همچنین در نبردی که در شمال عربستان کنونی انجام شد،چادرنشینان تازی را که قصد وارد شدن به خاک ایران را داشتند شکست سختی داد و آنها را تا مرکز بیابان عربستان عقب راند.این نبرد برای اعراب درس عبرت بزرگی شد و مهرداد دوم به آنها فهماند که نبرد با امپراطوری قدرتمند اشکانی چیزی جز مرگ و شکست برایشان نخواهد داشت.این نبرد چنان شکستی را به اعراب وارد کرد که تازیان تا سالهای بسیار پس از این نبرد حتی جرئت نزدیک شدن به خاک ایران را نیز نداشتند.در زمان این شاه دولت عالم گیر روم تمام عالم غرب را تسخیر کرده بود و به سر حدات ایران نزدیک شده بود و اوضاع جدیدی در آسیای غربی پیش آمد.از یک طرف دولت روم تسخیر ایران و هند را برای تکمیل جهانگیری خود لازم میدید و از طرف دیگر ایران که به طرف غرب بسط و توسعه یافته بود که گاها با این حریف قدرتمند مواجه میشد.در نتیجه ایران و روم قرن ها بر سر تقسیم عالم کشمکش هایی روی داد و تا قرن ها با هم زد و خورد داشتند.به دلیل اهمیت سرزمین‌های غربی ایران و میان‌رودان مهرداد در سال ۹۴پ. م به سرزمینهای شمالی میان دجله و فرات تاخت و پس از کسب پیروزی‌هایی در این منطقه رود فرات را به عنوان مرز غربی ایران تعیین کرد.مهرداد با دلاوری و درایت تمام نواحی اشغال شده را پس گرفت و مرزهای ایران را در شرق تا کوههای هیمالیا و در غرب تا میان‌رودان رساند. وی همچنین در امور ارمنستان که دارای اهمیت بسیاری بود و شاهان آن از تبار اشکانی بودند دخالت کرد.

مهرداد دومدر سال ۹۶پ. م رومیان در راستای سیاست جهانگشایی خود به کرانه غربی رود فرات رسیدند و مصمم بودند که ایران و هند را به قلمرو خود ضمیمه کنند. فرمانده قوای روم شخصی به نام سولا بود. مهرداد به خاطر گرفتاریهای زیادی که در آن زمان برای اشکانیان پیش آمده بود صلاح دید که با رومیان وارد جنگ نشود، لذا به آنان پیشنهاد صلح کرد. این پیمان نتیجه قطعی نداد ولی نماینده اشکانی به دلیل تحقیری که سولا بر او روا داشته بود در بازگشت اعدام شد.توضیح آنکه سولا در مجالس ملاقات جای دیگران را محترم نمیشمارد و در این مجلس هم بین پادشاه کاپادوکیه و سفیر ایران نشست و مهرداد از این کار سخت ناراحت بود و هنگامی که سفیر برگشت به دلیل اینکه حیثیت خود و اشکانیان را نگه نداشته کشته شد.مهرداد دوم بعد از پیروزی هایی که به دست آورد فرصت یافت تا به امور داخلی کشور بپردازد. او ادعا کرد که خاندان اشکانی از نسل اردشیر دوم هخامنشی است. این کار او اقدامی آگاهانه بود که اشکانیان را ادامه دهنده هویت ایرانی نشان دهد و همینطور این کار حکومت اشکانیان را در پرتو ارتباط یافتن با هخامنشیان بر حق جلوه داد. مهرداد دوم بسیار پای‌بندی به فرهنگ، آداب و سنن ایرانی بود. وی با تلاشی خستگی ناپذیر بر آن شد تا فرهنگ ایرانی را از مظاهر فرهنگ یونانی هلنی پاک کند. در عرصه بازرگانی و سر و سامان دادن به اقتصاد کشور مهرداد اقدامات بسیاری کرد و در روزگار او بود که را بازرگانی ایران به چین که در تاریخ به "راه ابریشم" معروف است گشوده شد. از این پس مبادلات کالا میان چین، هند و برخی سرزمین‌های دیگر موجب شکوفایی اقتصاد کشور گردید.در پایان زندگی مهرداد دوم(حدود ۸۷ پ. م) در شرق و غرب تهاجماتی صورت گرفت. تیگران شاه ارمنستان از مرگ مهرداد بهره جسته و بخش شمالی میان‌رودان را تصرف کرد. در این زمان گودرز که در زمان مهرداد دوم در بابل قیام کرده بود برای مدت کوتاهی به شاهنشاهی رسید. اُرُد گودرز را از حکومت انداخت و پس از دوره کوتاهی سنتروک بر جای او به شاهنشاهی نشست.

درباره ی کاوه آهنگر

۳ دیدگاه

  1. سلام خسته نباشین ممنون بابت سایت خوبتون

    میخواستم سوال کنم که آیا مهرداد یا سلسله ی اشکانیان از جد هخامنشیان هستند ؟یا نه

    ممنون میشم جواب سوال منو بدین

    • سلام دوست عزیز.در کل اشکانیان بستگی با هخامنشیان نداشتند که شامل همه پادشاهان اشکانی میشه.پارت‌ها در ابتدا زیر سلطه هخامنشیان و سپس سلوکیان بودند.اشکانیان از تیره ایرانی پرنی و شاخه‌ای از طوایف وابسته به اتحادیه داهه از عشایر سکاهای محدوده شرق دریای خزر بودند و از ایالت پارت که مشتمل بر خراسان فعلی بود برخاستند.شایان ذکر است که بسیاری از پادشاهان اشکانی ادعای خویشاوندی با هخامنشیان را داشته‌اند که این فقط ادعایی بیش نبوده.

  2. چون ایرانیان تا پیش از اسلام مردمی بسیار راستگو بوده‌اند بگمان من شاید پیوند پارتها با هخامنشیان حقیقت داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.