پنج شنبه , خرداد ۲۴ ۱۴۰۳

ناگفته های تاریخ ایران زمین(قسمت دوم)

ناگفته های تاریخ ایران

این مقاله را برای آگاه کردن مردمان کشورمقرار دادم تا بدانند ایران سرزمینی است که باید با جان و دل از آن محافظت نمود زیرا قلب آسیا ایران است.کشوری با هزاران سال کوله بار تمدن و فرهنگ که همواره وطن پرستان ایرانی از آن پاسداری کردند بزرگانی همچون کاوه آهنگر – آرش کمانگیر – کورش بزرگ – داریوش بزرگ – نوشیروان عادل –بابک خرمدین – مازیار – فردوسی بزرگ – مهرداد – تیرداد و . . . که امیدوارم ما بتوانیم ادامه دهنده راه آنان باشیم .

آیا میدانید : شهر فیروز آباد کنونی در استان فارس همان اردشیرخره – شهر بنا شده توسط شاهنشاه ارشیر ساسانی است.
آیا میدانید : امپراتوری اشکانیان در اواخر حکومتش به بیش از ۲۴۰ کشور و حکومت مستقل تقسیم شده بود و ایران تجزیه شده بود و این اردشیر پاپکان بود که باردیگر ایران را از نابودی حتمی نجات داد و همه شهرهای تجزیه شده را گردهم در آورد و امپراتوری ساسانی را بنا نمود که برگرفته از تمدن کهن پارس بود.
آیا میدانید : پایتخت کشور از دست رفته ایرانی – آذربایجان – که باکو نام دارد ریشه تاریخی نامگذاری اش از باگوان – باگاوان – بادکوبه – پهلوی ایرانی گرفته شده است . این واژه در پارسی باستان به معنی سرزمین خدایان بوده است که پس از یورش اعراب تغییر لغتی پیدا نمود و باکویه نامیده شد.
آیا میدانید : پایتخت عراق کنونی که بغداد نامیده میشود واژهای کاملا ایرانی است و این شهر پایتخت ایران بوده است ( تیسفون ) . بغداد به معنی بغ + داد به معنی  داده شده از طرف خداوند . در تاریخ ایران باستان آمده است که در این شهر شاهنشاه انوشه روان هفته ای یکبار دادگستری مینموده و
داد مظلومان را بررسی میکرده است.
آیا میدانید : شاهنشاه شاهپور ساسانی در کنار کاخ پرسپولیس ( تخت جمشید ) رفت و نیاکان خود را ستایش کرد . وی نخست یزدان پاک را ستایش کرد – سپس نیای خود را ستایش کرد – سپس شاهنشاهانی که پرسپولیس را ساختند ( داریوش و خشیارشا ) را ستایش کرد و برای آنان از خداوند طلب آمرزش نمود .
آیا میدانید : بسیار از آیین های دین مسیحیت برگرفته شده از آیین میترایی ایرانی است که در هفت هزار سال پیش در سرزمین مقدس ایران بوجود آمده است . حتی اسامی روزهای آنان نیز ریشه ای ایرانی دارد . مانند : دوشنبه ( مه شید ایرانی ) = ماندی یا شنبه ( کیوان شید = ساتورن ایرانی ) =ساتوردی و یا یکشنبه ( مهرشید ایرانی ) = ساندی که همان روزی است که کنستانیتن در سال سیصد و بیست و یک میلادی آنرا تعطیل رسمی و روز جهانی مهر اعلام نمود.
آیا میدانید : کشور ترکستان کنونی همان توران باستانی است و در زمانهای شاهنشاهی کیانی و پیشدادی سالها با ایران جنگیدند . سپس با به قدرت رسیدن شاهنشاهی هخامنشی و اشکانی و ساسانی یکی از شهرهای کوچک ایران شد .
آیا میدانید : واژه پاردایز در زبان انگلیسی از باغهای سلطنتی کورش بزرگ گرفته شده است . کورش در پایتخت امپراتوری خود باغهای عظیمی را بنا نهاد که آنها را پردیس نام نهاده بود و به مرور زمان آن به پارادایز انگلیسی تبدیل شد .
آیا میدانید : پس از یورش اعراب به ایران مردمان بهدین ایران زمین را "گبر" خوانده شدند . گبر واژه ای است از پهلوی به معنی  مرد و در کردی و بلوچی نیز همین معنا را دارد . ولی اعراب به زرتشتیان ایران واژه گبر دادند به معنی کافر . از دیگر نامهایی که به ایرانیان نسبت دادند واژه مجوس بود که گرفته شده از مگوش در زبان پهلوی به معنی  مغ و پیشوای دینی زرتشتی است . ولی اعراب مجوس را به معنی پیروان کافر و آتش پرست به ایرانیان یکتا پرست نسبت دادند . از دیگر واژه هایی که اعراب وحشی بر مردمان پاک ایران نام نهادند واژه عجم بوده است.

آِیا میدانید : فیلسوف ایرانی زرتشتی "ابن المقفع" توسط مسلمانان حاکم بر ایران تکه تکه شد . ابن المقفع نامش پیش از اینکه به ظاهر مسلمان شده باشد روزبه بوده است . ولی از شدت خفقان و فشار اعراب در آن دوران خود را به ظاهر مسلمان می نامد ولی در باطن زرتشتی اصیل بود . نام پدرش دادویه بود و از شهر اردشیر خوره ( فیروز آباد کنونی ) بود . وی دانشمندی بزرگ بود که کتابهای کلیله و دمنه – سیرت انوشیروان – خدای نامه – کتب ارسطو و . . . را به عربی و فارسی ترجمه نمود . مورخین گفته اند روزی او از کنار درب مهر ( آتشکده ای ) عبور میکرد و به زبان بلند شعری خواند : ای خانه مهر گر شدم از تو برون – با چشمی اشکبار و قلبی پر خون – سوگند به خاک درت ای درگه مهر – تن بردم و دل نهادم آنجا به درون . این شعر وی را عده ای شنیدند و به خلیفه تازی حاکم بر ایران خبرش را رساندند و وی دستور داد که او را تکه تکه کنند به این صورت که نخست دست اش را بریدند و سپس پاهایش را بریدند آنگاه دستهای و پاهای بریده را در جلوی دیدگان ابن المقفع در آتش انداختند و سوزاندند و سپس بدنش را با خنجری پاره پاره کردند . این بزرگ مرد ایران در سال ۱۴۳ هجری در سن ۳۶ تکه تکه شد ولی خاطره اش همیشه جاوید است .
آیا میدانید : این جمله از نوشیروان عادل است : کشور با بی دینی اداره میشود و دوران میگذرد ولی ظلم پایدار نیست و بزرگترین دولتها را سرنگون خواهد کرد . ( تاریخ مسعودی – مروج الذهب )
آیا میدانید : حکیم سهروردی معروف به شیخ اشراق که در سال ۵۴۹ پا به جهان گشود در سال ۵۸۷ هجری توسط شیخ صلاح الدین عیوبی خلیفه مصر و شام در سن ۳۸ سالگی کشته شد . او از نورالانوارستایش بسیار میکند که همان آتش زرتشت است . وی در کتب خود از حکمای ایران مانند جاماسب – فرشوشتر و بزرگمهر به نیکی یاد میکند .
آیا میدانید : انوشیروان دادگستر بدون محافظ از دربار خارج میشده است . به گفته فردوسی بزرگ روزی موبدان به وی گفتند که مردم نگرانند که تو بدون لشگر و محافظ به درون شهر می آیی ؟ شاهنشاه پاسخ داد که اگر دادگر باشم این بهترین محافظ و پاسدار برای من است .
آیا میدانید : شهر قزوین را جغرافیا نویسان بزرگ به نام شادشاپور میدانند . این شهر توسط شاهنشاه شاپور اول بنا گشت و به همین مناسبت نام شاد شاهپور را بروی آن گذاشت . که دریای کاسپین یا خزر را نیز دریای قزوین میخوانند . زیرا قزوین از شهرهای بزرگ و مهم آنروزگار به حساب می آمده است .
آِیا میدانید : شهر هرات افغانستان یکی از شهرهای مهم ایران بوده است . در فرگرد اول وندیداد نام هرات آمده است . در کنیبه داریوش بزرگ در بیستون نام هرات بعنوان شهری ایران آمده است . در کتب دینی زرتشتی ( بند ۱۸ فرگرد اول وندیداد ) آمده است ششمین شهری که من ( اهورامزدا )
آفریدم و اهریمن از آنجا دور شد هرات است .
آیا میدانید : مهم ترین شهرهای خاورمیانه را یا ایرانیان ساختند و یا ترمیم کردند . اینک به گوشه ای از شهرههای امپراتوری از دست رفته ایران را که از متون پهلوی گرد آوری شده است نگاهی می اندازیم:

شهرهایی که اندر سرزمین ایرانشهر ساخته شده است شرح آن تک تک در این یادگار به جای مانده از متون پهلوی آمده است :
خراسان شهر سمرقند ( در افغانستان ) را کاوس قبادیان بن افکند ( بنا کرد ) و سیاوش کاوسان به فرجان رساند . کیخسرو سیاوشان آن جا زاده شد و آتشکده را آنجا نشاند . پس زرتشت از فرمان گشتاسب شاه دین آورد و آنرا بر هزار و دویست فرگرد به دین دبیری بر صفحات زرین
کند ( حک کرد ) و به گنج آتشگاه نهاد . سپس گجسته اسکندر آنرا سوخت و به دریا ریخت .

"سغد هفت آشیان شهر" او را هفت آشیانی اندر بود . ۱ )آن جم ( جمشید شاه ) – ۲ )آن فریدون۳) آن منوچهر – ۴) آن کاووس – ۵) آن کیخسرو – ۶)یکی آن لهراسب و دیگری آن گشتاسب شاه – ایرانی . سپس گجسته ( ملعون ) افراسیاب تورانی بر بالای هر یک از نشیمن های شاهان بتکده ای
ساخت .

بلخ بامی شهر نوازک را اسفندیار گشتاسپان ساخت . سپس آتشکده  و نیزه خویش را در آنجا زد . به یبغو خاقان – چول خاقان – ارجاسب خیونان شاه پیغام فرستاد که هر کس به این نیزه نشری کند چونان است که به ایرانشهر تاخته است .

شهر "خوارزم" را نرسه یهودگان بنا نهاد .
شهر "مرو رود" را بهرام یزدگردان بنا نهاد .
شهر "پوشنگ" را شاپور اردشیران بنا نهاد و بر آن پلی بزرگ ساخت .
شهر "توس" را توس نوذران ساخت که نهصد سال خاندان وی در آنجا سپهبد بودند . پس از آن سپهبدی به زریر سپس به بستور و از بستور به کرزم رسید .

شهر "نیشابور" را شاهنشاه شاپور اردشیران ساخت بدانگاه ( زمانیکه ) که پهلیزگ تو را کشت به همانجا شهر را فرمود ساختن .
شهر "قاین" را کی لهراسب پدر گشتاسب شاه بنا نهاد .
شهر "کومس" و "پنج برج" را ضحاک تازی برای شبستان ساخت . مانش پارسیان آنجا بود . در طی سلطنت شاهنشاه یزدگرد شاپوران برای حفظ آن ناحیه در برابر تازش چول نیرویی قرار داد .
شهر پنج خسرو – شاد خسرو – مست آباد – ویسپ شاد خسرو – هیبوی خسرو – شاد فرخ خسرو را کیخسرو قبادیان بنا نهاد . سپس در آنجا دیواری که یکصد و هشتاد در کوشک و دستگرد و پنج آرش بالا داشت ( ارتفاع ) ساخت .
شهر "تیسپون" در خاوران گرازگ گیوگان ساخت . ( جنوب بغداد )
شهر "نصیبین" ( در عراق ) را گرازگ گیوگان ایرانی ساخت .
 شهر "بابل" ( مهم ترین شهر باستانی ) را بابل در پادشاهی جم ( جمشید ) ساخت
شهر "حیره" ( در عراق ) را شاهنشاه شاپور اردشیران ساخت و مهرزاد مرزبان حیره را در ناحیه
دریای تازیان گمارد .
شهر "همدان" را شاهنشاه یزدگرد شاپوران ساخت که او را یزدگرد بزه گر خوانند .
شهر "موصل" ( در عراق ) را پیروز شاپوران ساخت .
شهر "نیمروز" در کابل را اردشیر اسفندیاران ساخت .
شهر "فراه" و شهر " زابلستان " را رستم شاه سیستان ساخت .
شهر "کرمان" را پیروزان شاه کرمان ساخت .

شهر "به اردشیر" توسط سه شاه بنا گشت . سرانجام شاهنشاه اردشیر پاپکان آنرا به فرجام ( سرانجام
)رساند .
شهر "استخر" ( در فارس ) را اردوان شاه پارسیان ساخت .
شهر "دارابگرد" را دارای دارایان ساخت .
شهر "به شاهپور" را شاهپور اردشیران ساخت .
شهر "گور اردشیر خره" ( فیروز آباد ) را شاهنشاه اردشیر پاپکان ساخت .
شهر "هرمزد اردشیران" و شهر "رادهرمزد" را دلیر هرمزد شاپوران ساخت .
شهر "شوش" و "شوشتر" را شیشین دخت زن یزدگرد شاپوران ساخت که دختر راس جالوت شاه یهودیان و نیز مادر بهرام گور بود .
شهر "گندی شاهپور" ( جندی شاپور ) و همچنین شهر ایران کرد شاهپور را شاهپور اردشیران ساخت .
شهر "آسور" را اردشیر اسفندیاران ساخت . سپس اوشک هگر را مرزبان آنجا گماشت .
شهر "آذربایجان" را ایران گشنسب سپهبد آذربایجان ساخت و به فرجام رساند .
شهر "وان" ( در ترکیه ) را ون بلاشان شاه ایرانی برای حفظ جان خویش ساخت .
شهر "گنجه" در آذربایجان را افراسیاب تور ساخت .
شهر "آموغ" را زندیق پرمرگ ساخت . زرتشت سپنتمان از آن شهر بود .
شهر "بغداد" را ابوجعفر که وی را ابودوانیق خوانند ساخت .

…………………………………………………………………..

بن مایه این نوشتار :
واژه نامه ایران – دکتر جهانگیر اوشیدری
مروج الذهب – مسعودی
سرزمین جاوید – پرفسور گیریشمن – واریژان موله – دکتر هرتزفلد
نسکهای پهلوی – جاماسب جی دستور – آسانا – کتابخانه ملی ایران
آرمانهای شهریاران ایران باستان : دلفگانگ کنادت
تاریخ طبری
شاهنامه فروسی بزرگ

درباره ی کاوه آهنگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.