پنج شنبه , خرداد ۲۴ ۱۴۰۳

اردشیر دوم ساسانی

اردشیر دوم ساسانیبعد از شاپور دوم برادرش اردشیر دوم بر تخت نشست.او یازدهمین پادشاه ساسانی بود که از سال ۳۷۹ تا ۳۸۳ میلادی پادشاه بود.بعضی از مورخان عقیده دارند که او برادر بزرگتر شاپور دوم بوده ولی برخی دیگر بر این عقیده که او برادر شاپور بوده شک دارند زیرا تا جایی که از سکه های او مشخص است او با شاپور خویشاوند بوده اما از شاخه ایی دیگر از خاندان ساسانی.

اومدت ها فرمانروای ولایت حدیب بوده و از نقش برجسته‌ای هم که در طاق بستان از تاجگذاری او باقی است برمی آید که او قبل از سلطنت یک چند فرمانروای کوشان بوده‌است و شاید سلطنت او نیز تا حدی مدیون اعمال نفوذ کوشانیان بوده باشد.اردشیر شاهی بود سست عنصر و در هنگام نشتن بر تخت بیش از هفتاد سال داشت.به او اردشیر خیر میگفتند زیرا فطرت نیکی داشت و در زمان سلطنتش تمام عوارض را موقوف کرد که این عوامل باعث شد تا او به اردشیر خیر موسوم گردد.او چهار سال بیشتر حاکمیت نکرد و در سال چهارم زمانی که می خواست از نفوذ زیاد نجبا بکاهد او را از سلطنت خلع کردند و بعد از او شاپور سوم پسر شاپور دوم پادشاه شد.در روی سکه‌های این پادشاه عبارت کَرپ کَرتار دیده می‌شود که به معنی نیکو کردار است.

درباره ی کاوه آهنگر

۲ دیدگاه

  1. درود.

    یه سئوال: اسم هایی در زمان ساسانیان اسم هایی مثل شاپور،اردشیر و… اسم های سلطنتی بودند؟ آیا مردم عام می توانستن این اسم ها را برای فرزندانشان انتخاب کنند؟

    با درود.

    • درود دوست عزیز..بله عموم مردم هم می توانستند استفاده کنند و مخصوص به دربار نبوده.با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.