پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۴۰۳

انوشیروان و پیرزن فقیر

انوشیروان ساسانیخسرو انوشَه روان شاه ایران که به دادگری معروف بوده است، روزی از روزها بر پشت بام قصر خود رفته بود و قدم می زد. هوا می خورد و مناظر اطراف قصرش را تماشا می کرد. او بر بام گسترده کاخ خود قدم می زد و اطراف را نگاه می کرد که ناگهان چشمش به پیرزن فقیری افتاد که کمی دورتر از قصر او، منزل داشت.

دید بر پشت بام همسایه   /   پیر زالی فقیر و بی مایه

انوشَه روان متوجه شد که پیرزن فقیر کوزه ای به دست دارد و در محوطه خانه خود می خواهد دست و رویش را بشوید. کوزه اما شکسته بود و ترک داشت و آب آن از درز ترک ها و محل شکستگی، چکه چکه می ریخت پایین. انوشَه روان که نخستین بار بود که بر پشت بام خانه خود رفته بود، چیزهای تازه ای از آن بالا در اطراف خانه خود می دید که قبلاً ندیده بود. او مثلاً نمی دانست که پیرزن فقیری در همسایگی کاخ او زندگی می کند. پیرزن فقیری که از شدت فقر، حتی توان خریدن یک کوزه نو را نداشت. انوشَه روان، مخفیانه پیرزن را زیر نظر گرفت و دید که پیرزن…

خواست تا حیله ای برانگیزد   /   کاب از آنجا به روی خود ریزد

کوزه زان حیله ها که می انگیخت   /   می فتاد آب، بر زمین می ریخت

چشم نوشیروان، چو آن را دید   /   از مژه، اشک مرحمت بارید

گفت: بر خود که وای بر ما باد   /   خصم خلق و خدای بر ما باد

انوشَه روان از پشت بام به زیر آمد و به داخل قصر خود رفت. در حالی که فکر می کرد به خود می گفت: «وای بر ما، وای بر ما، در آن دنیا جواب خدا را چگونه خواهیم داد؟ من چه پادشاهی هستم که در همسایگی ام پیرزنی فقیر زندگی می کند و من از وجودش بی خبرم. پیرزنی که حتی قادر نیست یک کوزه برای خود بخرد. پیرزن بیچاره ای که …

نبود کوزه ای به دست، درست   /   که به آن روی خود، تواند شست!

انوشَه روان با خودش گفت: « چطور است که یک آفتابه زرین برایش بفرستم! ولی نه، می ترسم که پیرزن هدیه ام را قبول نکند و برگرداند. این جور زن ها از عزّت نفس زیادی برخوردارند و حاضر نمی شوند زیر بار منت پادشاهان بروند. یا ممکن است بفهمد که ما متوجه فقر او شده ایم و خجالت بکشد. باید کار دیگری کرد. این طور که پیداست، او پیرزن آبرومندی است. مثل موری که به دانه ای می سازد و منت حاتم طایی و سفره سلیمان را نمی کشد. باید فکر دیگری بکنم، کاری کنم که پیرزن متوجه نشود که من قصد کمک به او را داشته ام!»

انوشَه روان دستور داد چهل آفتابه زرین آماده کنند. آنگاه دستور داد آن آفتابه ها را به خانه هایی که در اطراف کاخ او قرار داشتند ببرند و به هر خانواده ای یکی از آن آفتابه های زرین هدیه کنند و البته همه همسایه ها مثل آن پیرزن فقیر بودند.

بر فقیران گرد خود یکسر   /   کرد قسمت چل آفتابه زر

پیرزن نیز یکی از آن چهل نفر بود که آفتابه ای زرین گرفت. بدون آنکه متوجه قصد واقعی انوشَه روان شود.

پیرزن گشت بهره مند از وی   /   کسی نبرده به قصد او پی

واینگونه بود که از روی باهوشی انوشیروان نه پیرزن قضیه را فهمید و نه دیگر همسایه ها…

__________________________________________________

منبع:
هفت اورنگ جامی
 

درباره ی کاوه آهنگر

۶ دیدگاه

    • دوست عزیز توی دربار افرادی وجود داشتند که بعدها بع از انوشیروان این کار انوشیروان را برای دیگران نقل کردند

  1. تازه به دوران

    شاه محله بالا شهر نبود؟؟؟!!!!

  2. عالی بود تشکر میکنم

  3. من داستان دیگری در مورد انوشیروان دادگر شنیده ام بدین گونه که انوشیروان قصد ساخت استحکامات دفاعی قلعه خود را داشته و خانه پیرزنی سر راه ساخت دیوار ها قرار دارد و پس از انکه پیرزن حاضر به ترک و یا فروش خانه خود نمیشود انوشیروان هم به زور او را از خانه بیرون نمیکند و دیوار ها را به شکلی دیگر میسازد تا به ان خانه اسیبی نرسد.

    البته فکر نمیکنم هیچ یک از این داستان ها واقعی باشد.

  4. بسیار مطالب اموزنده پر محتوى هست ودر شناخت فرهنگ تاریخى وملى تاثیر گذار هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.