35 Comments

 1. 1

  آرشام

  آقای عزیز شط العرب یعنی چی؟ ما ۸ سال جنگمون سر مالکیت اروند رود بود که سوسمار خورها بهش می گفتن شط العرب و می خواستن بگیرنش. مث خلیج فارس.

  پاسخ
  1. 1.1

   Pie

   خاک تو سر بیفرهنگت کنه. جنوب ایران تعداد قابل توجهی از ایرانیان عرب زبان رو تشکیل میده که ساکنین بومی این منطقه هستن و ربطی به مهاجر های جدید کشور های عربی به ایران نداره. برای من جالبه که شخی مثل شما برای مطالعه تاریخ به این سایت اومده ولی نه تنها هیچ درکی از تاریخ بلکه تهی از شعور حرف توهین امیزی زده و رفته. زمان ۸ سال جنگ بسیاری از عرب زبان ها جنگیدن برای دفاع از شهرهایی که توسط خود اعراب عراقی مورد تجاوز قرار گرفته بود و الان این مردم توس امثال شما به سوسمار خور تشبیه میشن. این حرکت کثیف سازمان یافته ضد عربی_ بدون توجه به ملیت و با هدف نبعیض و نژاد ستیزی هوشمندانه کثافتشونو رو به ذهن های پوچ مستعد انتقال میدن. توهمات آریایی و نژاد برتر بدون هیچ منطقی اساسی با هوسی هیتلر گونه رو بین جوون و ایرانی های سرکوب شده بابت بی کفایتی حاضر گسترش میده. امیدوارم قبل اینکه این کلمه های نا متمدنانه از دهن هرکسی بیرون بیاد اولش وایتکس بخورید یا اسید شاید زبون و وجود شمارو تمیز و پاک کنه و این توهمات رو بشوره!!

   پاسخ
 2. 2

  مسعود

  آقا دستتون درد نکنه.مفید بود

  پاسخ
  1. 2.1

   محمدرضا

   سپاس از شما دوست عزیز

   پاسخ
 3. 3

  علی

  آقای عزیز چرا اطلاعات غلط دست مردم میدی؟؟؟؟؟ آنشان همون شهر ایذه کنونیه تو شهر فارس رو چطوری چسبوندیش به عیلام. لطفا اصلاح کنید.

  پاسخ
  1. 3.1

   محمدرضا

   درود خدمت شما..هیچ اطلاعات غلطی در نوشته وجود ندارد..

   پاسخ
 4. 4

  سینا

  بابت نوشته سپاسگذازاما خواهشنا این همه تاریخ سازی نکنید تازگیها توی شیرازیها مد شده که انشان یا انزان رو به شیراز میجسبونند نکنه شما هم شیرازی هستید واینکه اریاییها مهاجر شدند عیلامیها مهاجر اقوام قبل از ایلامیها بازم مهاجر بودند پس با این حساب ایران هیج تمدن واقوام بومی نداشته درحالی که همین فرضیه مهاجرت اریاییها به ایران نیز طبق تحقیقات جامعه ای که درحال انجام هستش کاملا مورد شک وتردید قرار گرفته واین فرضیه در حال باطل شدنه اوقت شما یک گام جلوتر گذاشته اید وبقیه اقوام رو نیز دارید مهاجر تلقی مکیکنید

  پاسخ
  1. 4.1

   محمدرضا

   درود خدمت شما..
   دوست عزیز اگر شما نگاهی به منابع تاریخی می انداختید متوجه میشدید که این ها تاریخ سازی نیست..ما بر حسب منابع موجود در بابت تاریخ ایلام که عمدتاً حاصل بازسازی قطعات ناقص از منابع میان‌رودان (سومری، اکدی، آشوری و بابلی) است می نویسیم نه سر خود..بله اگر منبعی اومد و قطعی اعلام کرد که تاریخ اینگونه بوده و مثلا آریایی های قوم بومی بودند و ادعاشون هم پذیرفته شد ما هم قبول میکنیم..در حالی که تا به حال کسی تاریخ رو تغییر نداده..چون کسانی که درباره تاریخ نوشتند فقط صرفا از روی سلیقه نبوده که تاریخ بنویسند بلکه از منابع بزرگ و تحقیقات و پرسش از دیگران و آثار و کتاب های باقی مانده از دوره های قبل و …. تاریخ نوشتند.

   پاسخ
   1. 4.1.1

    ali

    دوستان عزیز شهرستان هفتکل پر از اثار عیلامی است اکثر تپه هاش اثار و نماد عیلام

    پاسخ
 5. 5

  بـــبــizehــــر

  [جدیدا با بیدا کردن چهارتا کتیبه میگن انشان در استانه فارسه،اگه کتیبه های میخی و نگار کنده ها دلیله انشان بودنه شهری باشه بس ایذه شهر کتیبه های میخی و شهر نگارکنده های عیلامی و با داشتن بیشترین نقوش عیلامی در محدوده سرزمین عیلام همان انشان یا آنزان عیلامی است.

  پاسخ
 6. 6

  بخوان

  دوست من، ایلامی ها به لحاظ زبان سامی نبودند اما به لحاظ نژاد سامی بوده اند. ایلام خود از فرزندان سام بوده است.

  مرجع : آثار الباقیه اثر ابوریحان بیرونی و نیز کتب عهد عتیق

  پاسخ
  1. 6.1

   محمدرضا

   درود خدمت شما..اگه میشه چندتا از کتب قدیم را بیاورید بابت گفتتون..موفق باشید

   پاسخ
 7. 7

  فرید

  آقا خسته نباشی با جمله دوستان که انزان رو میگن ایذه بوده موافقم همچنین ماداکتو در شهرستان درهشهر در ایلام بوده هنوز نیز خرابه های آن در حال کاوش است. ایلامیان باستان اولین کسانی بودن که از اعداد استفاده میکردند همچنین دارای مدارس درس برای کودکان بودند درضمن نژاد انها سامی نبود اما واژه ایلام سامی می باشد. بنابه نظریه ای ایلامیان اولین کسانی بودند که می نوشتند اما به مرورزمان خط میخی را بکار گرفتند.

  پاسخ
 8. 8

  سحر

  سلام.ممنون از زحماتتون. متوجه این موضوع هستم که گرداندن سایت بسیار مشکل هست اما چرا فونت نوشته اینقدر متفاوت هست؟گویی مطالب از این طرف و اون طرف جمع اوری و کپی شده است.در ضمن من نتونستم عضو سایت بشم

  پاسخ
  1. 8.1

   محمدرضا

   درود برای عضوت به قسمت عضویت برین بعد ایمیلتون رو وارد کنین و بعد یک ایمیل فعالسازی براتون ارسال به ایمیلتون ارسال میشه

   پاسخ
  2. 8.2

   محمدرضا

   فونت نوشته ها هم به دلیل تغییر قالب سایت بوده که با برخی فونت ها هم خوانی نداره که رفع شد.

   پاسخ
 9. 9

  سینا.ک

  بسیار مفید بود خیلی فیض بردیم واقعا دستتون درد نکنه

  پاسخ
 10. 10

  www.salehifadaei@gmail.com

  دوست عزیز ، شما بر اساس چه مدرکی میگید عیلامی ها همان دراویدی های هند هستند؟ آقا چرا اطلاعات غلط دست مردم میدی ؟ انشان همون  شهر ایذه ی کنونئ است  ، من نژاد پرست نیستم اما امسال شماست که به اعراب اجازه میدهند بروند و در کنار چغازنبیل برنامه اجرا کنند و تمدن عیلام را از خود بدانند ، شما تاریخ را تحریف کرده اید ، یکم بیشتر مطالعه کنید ، شما صلاحیت اینو ندارید که یک سایت را اداره کنید ، لطفا مطالب را پاک کنید 

  پاسخ
  1. 10.1

   کاوه آهنگر

   دوست عزیز شما که صلاحیتشو داره منبع حرفات چیه اومدی تاریخ دان شدی؟

   پاسخ
  2. 10.2

   Salimsavari@yaho.com

   هموطن عزیز وقتی هنوز در زبان محلی مردم عرب خوزستان کلمات ولغات عیلامی بیشماری وجود دارد دیگه مدرکی بزرگتر از این  برای اثبات سامی بودن عیلامیان وجود ندارد علاوه بر شکل چفیه عربی در مجسمه های عیلامیان این را ثابت میکند

    

   پاسخ
   1. 10.2.1

    ایرانی

    در مورد نسب ایلامیان #عبدالنبی قیم که نویسنده عرب هست . در صفحه ۲۳۵این کتاب که ظاهرا همین چند ماه پیش انتشار یافت به صراحت چنین گفته باید گفت عیلامی سامی نیست و قرابتی هم با سامی ندارد آنچه در تورات به عنوان فرزندان سام آمده از نظر علمی فاقد اعتبار است و نمیتوان به آن استناد کرد ممکن است تورات را به عنوان یک کتاب وقایع نگاری برای ذکر حوادث قابل استناد باشد اما این کتاب برای تعیین اصل و نسب اقوام کتاب معتبر و قابل قبولی نیست بویژه که پژوهش های علمی صحت چنین گفتاری را تعیین نکرده در تورات نام بسیاری از اقوام سامی به عنوان فرزندان سام نیامده مثل عربها. بابلی ها تدمری ها کنعانی ها و حتی عبری ها به عنوان فرزندان سام نیامده تورات تمدن عیلام و آشور و ارفکشاد و لود و آرام را فرزندان سام دانسته پژوهشگران و علما نوشته های تورات را قبول ندارند . هنری س عبودی مینویسد :نوشته های تورات درباره سامی ها با واقعیت ملت ها تطابق ندارد سرپرسی سایکس نیز در کتاب خود تحت عنوان تاریخ ایران آورده آنچه در تورات تمدن های جهان را به عنوان فرزندان سام آورده سیاسی بوده, نه نژادی او در پی نوشت این کتاب خطاب به جاهلین و کسانی که ایلامیان را سامی معرفی کردند آورده عده ای فکر کردن با حلوا حلوا کردن دهانشان شیرین میشود آن ها در این توهم هستن که بگویند ما عیلامی هستیم کافی هست و علماجامعه علمی حرف آنها را میپذیرند غافل از اینکه این موضوع به این سادگی نیست .الیماییان پاسخ به ابهامات تمدن ایرانی و بومیِ #هَلتَمتی با نام اکدی بابلیِ #ایلام، #عیلام است. این تمدن ایرانی نژاده هیچ ربطی به آرامی، آشوری، تازی عربی ندارد. . هَلتَمتی‌ها_ایلامیان یکی از پایه‌های حکومت هخامنشی و در کنار پارس و ماد از میراث‌داران این حکومت بودند. پس از نابودی هخامنشی و در زمان سلوکی دوباره به عنوان یک قدرت از خاکستر هَلتَمتی سر برافراشتند و در مناطق کوهستانی جنوب غربی ایران به حیات خود ادامه دادند. پایتخت : ایذه ، شوش تأسیس : ۱۴۷ پ.م انقراض : ۲۲۴ م حکومت : حدود ۳۷۰ سال ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺣﮑﻮﻣﺖﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ایرانی ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ در نواحی ﺧﻮﺯﺳﺘﺎﻥ_لرستان_کهگیلویه و بویراحمد_چهارمحال بختیاری امروزی ﻇﻬﻮﺭ ﮐﺮﺩ، ﺍﻟﯿﻤﺎیی‌ﻫﺎ ‏(ﮐﻪ ﺍﺯ ﻧﺴﻞ ایلامی‌های ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﺑﻮﺩﻧﺪ ‏) می‌باشند. ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺭﻓﺘﻦ ﻗﺪﺭﺕ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯿﺎﻥ ﻭ ﺩﮔﺮﮔﻮﻧﯽ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺭ ﺷﺮﻕ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﺍﺳﮑﻨﺪﺭ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﭘﯿﺪﺍﯾﺶ ﺩﻭﻟﺖﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺷﺪ. . ﺍﻟﯿﻤﺎیی، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺣﮑﻮﻣﺖﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ ﻇﻬﻮﺭ ﮐﺮﺩ ﻭ ﭘﺎﯾﺘﺨﺘﺶ ﺩﺭ #ایذه ﺑﻮﺩ. ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺳﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﻣﯿﻼﺩ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻗﺪﺭﺕ ﺳﯿﺎﺳﯽ مطرح می‌شد ﺗﺎ ﺍﻭﺍﯾﻞ ﺳﺪﻩ ﺳﻮﻡ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﺑﻪ ﺣﯿﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩادند. ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺧﻮﺩﮔﺮﺩﺍﻥ ﺍﻟﯿﻤﺎیی، ﺧﺎﺳﺘﮕﺎﻩ ﺣﻮﺍﺩﺙ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽِ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻬﻤﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻧﻘﺶ ﻓﻌﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺻﺤﻨﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺳﻠﻮﮐﯿﺎﻥ ﻭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯿﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﻗﺪﺭﺕ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺳﻠﻮﮐﯽ ﻭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ ﺑﻪ آﻧﺠﺎ ﺭﺳﯿﺪ ﮐﻪ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺩﻭﺭﻩ ﺑﻪ ﻧﺒﺮﺩ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺮﺧﺎﺳﺘﻨﺪ. . ‏آثار و سنگ نگاره‌های الیمایی در اندیکا، ایذه، مسجد سلیمان بختیاری (خونگ یارعلی وند ، شیمبار ، خونگ اژدر ، کمالوند، شهسوار ) و تنگ سروک بهمئی هنوز پایرجاست. .

    پاسخ
 11. 11

  فواد

  ایلامی ها باشندگان اصیل فارس بودند  که ایرانی ها / آریایی ها را مردمان متجاوز می دانستند . پیش از اینکه فارس ها به زبان آری (پارسی کهن) صحبت کنند به زبان ایلامی صحبت می کردند که زبان آن ها با مروز زمان در اثر مهاجرت و لشکر کشی آریایی ها از بین رفت و فارس ها هم به زبان آری صحبت کردند. 
  همین دلیل است که تحقیقات دی ان ای (DNA) یک داکتر ایرانی-امریکایی نشان داد که اکثریت ایرانی های امروزی دارای نژاد ایرانی نیستند.

  پاسخ
 12. 12

  ایرانی

  دوست عزیز این نوشتار را فورا تغییر دهید یا پاک کنید.نظیریه مهاجرت آریاییان کاملا رد شده و آریاییان از دیرباز در ایران سکونت داشته اند..اینو حتی یه پنج ساله هم دیگه میدونهایلامیان هم آریایی بودند در ضمن هیچ مدرک یا سندی دال بر دراویدی بودن ایلامیان وجود خارجی ندارد بلکه برعکس تمامی مدارک و اشیاء و لوح های کشف شده خلاف آنچه است که در این نوشتار اشاره شده..خواهش داریم این نوشتار را تغییر دهید تا بهانه ای به دست ایرانستیزان نباشد…

  پاسخ
  1. 12.1

   کاوه آهنگر

   درود و سپاس از شما دوست عزیز آیا منبع معتبری در این مورد سراغ دارید.چون این نوشته از منبع معتبری است با سپاس

   پاسخ
 13. 13

  هرمیداس

  یکی از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ ایران باستان، دوران تمدن «ایلام» است. ایلامیان، بنیان‌گذاران نخستین پادشاهی در گستره‌ی ایران بوده‌اند. نام این سرزمین در زبان ایلامی، «Hal-Tamti» و به معنای «کشور سَرور» بوده است. شکل نوشتاری این نام در خط میخی سومری به صورت «NIM.KI» بوده و به گونه‌ی Elam(ma) (در سومری) و Elamtu (در اکدی) خوانده و تلفظ می‌شده است. هخامنشیان این سرزمین را Uja می‌خواندند که نام کنونی «خوز» (= خوزستان) بازمانده‌ی همین واژه است. ایلامیان به لحاظ قومی، به تبار «آسیانیک» تعلق داشته‌اند.

  در تاریخ اشاره به ایلام نوه سام منظور منطقه‌ی جغرافیایی ایلامی‌ها ست که در همسایگی قوم سامی زندگی می‌کردند.

  سام را نوه‌ی نوح می‌گویند درحالی که وجود خود نوح در میان تاریخ‌دانان هنوز در حاله‌ای از ابهام است.
  گستره‌ی کشور ایلام، شامل خوزستان و لرستان کنونی، پشتکوه و کوه‌های بختیاری بوده است. بدین معنی که، از غرب به رود دجله، از شرق به استان فارس، از شمال به کوه‌های بختیاری و از جنوب به خلیج فارس محدود می‌شده و البته در دوران اوج قدرت خود، وسعتی افزون‌تر از این نیز داشته است. کشور ایلام از دو بخش کوهستانی و دشتی تشکیل می‌شد. بخش دشتی آن شامل سرزمین‌های غربی ایلام، و مرکز آن شهر «شوش» بود، و بخش کوهستانی آن شامل نواحی شرقی ایلام، و کانون آن شهر انشان/ انزان [Anshan / Anzan] بود. سرزمین ایلام در غالب تاریخ خود به شکل فدرال اداره می‌گردید و به مرکزیت شهرهای بزرگ آن، حکومت‌های مستقل وخودگردانی تشکیل می‌یافت. اما هر گاه که قدرت دولت مرکزی ایلام فزونی می‌گرفت، این حکومت‌های جداگانه را متحد می‌ساخت و زیر فرمان خود درمی‌آورد. نخستین دودمان شناسایی شده‌ی حاکم بر ایلام، دودمان برآمده از شهر «اوان» Avan بود که شهریاران آن، از حدود ۲۵۰۰ تا ۲۲۰۰ پیش از میلاد فرمان‌روایی می‌کردند.

  هینتس، والتر. دنیای گمشدهٔ عیلام. ترجمهٔ فیروز فیروزنیا. تهران: انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۸.

  D. T. Potts, The Archaeology of Elam
  Formation and Transformation of an Ancient Iranian State, cambridge world archaeology

   

  نتیجه: ایلامی‌های باستان همین مردمان لُر کنونی می‌باشند ( نه سامی‌های بدگوهر) که با گذشت هزاران سال هنوز در سرزمین خودشان در حال زندگی‌اند که این سرزمین از شمال غرب ایران تا جنوب و جونب غرب ایران ادامه داشت و دارد. هر کجا که مردمان لر و لربختیاری زندگی می‌کنند نشانه‌ها، آثار، اشیاء ، زبان و تمدن ایلام باستان به‌چشم می‌خورد. شاهنشاهی بزرگ ساسانی هم آخرین بازمانده‌ی نسل ایلامی‌ها بودند به‌طوری که این دودمان پادشاهی لباس ایلامی‌ها را می‌پوشیدند و کتیبه‌های خودشان را بر روی کتیبه‌های ایلامی حک می‌کردند و زبان این سلسله پادشاهی فارسی میانه یا فارسی پهلوی بود که الان در زبان قوم بزرگ بختیاری و لر قابل مشاهده است.

  پاسخ
 14. 14

  ناجى

  سلام بر همه دوستان ، سازمان ملل چند سال پیش اعلام کرد که تمام ملل مهاجرت داشتند نقطه سر خط واریاییها یا پارسها در همان کتب دبستان معلومه ونوشته شده که از اروپا بسمت سیبری وسپس به فلات ایران مهاجرت کردند یادتان باشد

  پاسخ
 15. 15

  سعید

  عیلامی ها درچه محدوده ای زندگی میکردن؟لرستان سامی داره؟استان فارس سامی داره؟کوههای زاگرس و چهارمحال و بویر احمد سامی داره؟ این فرضیه از ریشه غبطه چون اکثر آثار کشف شده عیلامی در مناطقی بوده که تابحال هیچ سامی پاس به اونجا نرسیده.

  پاسخ
 16. 16

  سیدکریم

  با سلام خدمت دوستان گرامی.ما توی کشوری زندگی میکنیم که فقط ادعا می کنیم.ما ایرانی جماعت حرف حقیقت رو نمیخواهم بپذیریم.والا باید به اقای آرشام خان یه حرفی بگم که همینجوری که به اسم خلیج فارس حساسی کسانی که توی خوزستانی به اسم شط العرب حساسن.چون توی خونمون هست.نژاد اسامی و اریایی و…نداریم.همه از ادم و حوا هستیم.ایا اونجا نژاد داشتن؟بعدشم هرکسی قومی داره باید افتخار کنه.ادعای بیشتر ما اینکه یه زمانی واسه خودمون کسی بودیم.الان چی هستیم?هیچیکی حسابمون نمیکند.کشور‌های عربی به دلایل مذهبی و قومی و قبیله ای به ما میگن ما هرچی بودیم و هستیم ولی با خواهر و مادراشون ازدواج نکردیم.و کشورهای اروپایی به ما میگن وحشی و عقب افتاده.در کل وقتی جنابعالی اینقدر ادعای فرهنگ میکنی بخدا قسم شک دارم شمااز نژاد اریایی باشی.چون الان کسی نمیتونه باقاطعیت بگه اریایی.انقد ایران مورد تجاوز این و اون قرار گرفته چی بگم.عالمیان اسامی بدون و زبانشان بین عربی و عربی بوده و زبان خیلی از مردم خوزستانی الحجه محلی شبیه به عالمیان هست.

  پاسخ
  1. 16.1

   وحید

   کسی به این کشورهای عربی مورد علاقه شما نگفته که ازدواج با خواهر و مادر بدتره یا تجاوز غریبه‌ها به خواهر و مادرشون که تاریخ گوهربارشون که هیچ افتخارات پیش از اسلام ایشان پر از اینهاست؟

   البته کسی میتونه دراینباره قضاوت کنه که معنی غیرت رو بفهمه نه اینکه حرام و حلال دین رو معیار قرار بده که بنابر صلاحدید گذاشته شده.

   وگرنه قرآن به آشکارا هم درباره‌ی اعراب سخن داره و هم درباره‌ی مجوس، نظر خدا را معیار قرار بده.

   پاسخ
  2. 16.2

   ایرانی

   در مورد نسب ایلامیان #عبدالنبی قیم که نویسنده عرب هست . در صفحه ۲۳۵این کتاب که ظاهرا همین چند ماه پیش انتشار یافت به صراحت چنین گفته باید گفت عیلامی سامی نیست و قرابتی هم با سامی ندارد آنچه در تورات به عنوان فرزندان سام آمده از نظر علمی فاقد اعتبار است و نمیتوان به آن استناد کرد ممکن است تورات را به عنوان یک کتاب وقایع نگاری برای ذکر حوادث قابل استناد باشد اما این کتاب برای تعیین اصل و نسب اقوام کتاب معتبر و قابل قبولی نیست بویژه که پژوهش های علمی صحت چنین گفتاری را تعیین نکرده در تورات نام بسیاری از اقوام سامی به عنوان فرزندان سام نیامده مثل عربها. بابلی ها تدمری ها کنعانی ها و حتی عبری ها به عنوان فرزندان سام نیامده تورات تمدن عیلام و آشور و ارفکشاد و لود و آرام را فرزندان سام دانسته پژوهشگران و علما نوشته های تورات را قبول ندارند . هنری س عبودی مینویسد :نوشته های تورات درباره سامی ها با واقعیت ملت ها تطابق ندارد سرپرسی سایکس نیز در کتاب خود تحت عنوان تاریخ ایران آورده آنچه در تورات تمدن های جهان را به عنوان فرزندان سام آورده سیاسی بوده, نه نژادی او در پی نوشت این کتاب خطاب به جاهلین و کسانی که ایلامیان را سامی معرفی کردند آورده عده ای فکر کردن با حلوا حلوا کردن دهانشان شیرین میشود آن ها در این توهم هستن که بگویند ما عیلامی هستیم کافی هست و علماجامعه علمی حرف آنها را میپذیرند غافل از اینکه این موضوع به این سادگی نیست .الیماییان پاسخ به ابهامات تمدن ایرانی و بومیِ #هَلتَمتی با نام اکدی بابلیِ #ایلام، #عیلام است. این تمدن ایرانی نژاده هیچ ربطی به آرامی، آشوری، تازی عربی ندارد. . هَلتَمتی‌ها_ایلامیان یکی از پایه‌های حکومت هخامنشی و در کنار پارس و ماد از میراث‌داران این حکومت بودند. پس از نابودی هخامنشی و در زمان سلوکی دوباره به عنوان یک قدرت از خاکستر هَلتَمتی سر برافراشتند و در مناطق کوهستانی جنوب غربی ایران به حیات خود ادامه دادند. پایتخت : ایذه ، شوش تأسیس : ۱۴۷ پ.م انقراض : ۲۲۴ م حکومت : حدود ۳۷۰ سال ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺣﮑﻮﻣﺖﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ایرانی ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ در نواحی ﺧﻮﺯﺳﺘﺎﻥ_لرستان_کهگیلویه و بویراحمد_چهارمحال بختیاری امروزی ﻇﻬﻮﺭ ﮐﺮﺩ، ﺍﻟﯿﻤﺎیی‌ﻫﺎ ‏(ﮐﻪ ﺍﺯ ﻧﺴﻞ ایلامی‌های ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﺑﻮﺩﻧﺪ ‏) می‌باشند. ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺭﻓﺘﻦ ﻗﺪﺭﺕ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯿﺎﻥ ﻭ ﺩﮔﺮﮔﻮﻧﯽ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺭ ﺷﺮﻕ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﺍﺳﮑﻨﺪﺭ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﭘﯿﺪﺍﯾﺶ ﺩﻭﻟﺖﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﻭ ﻧﯿﻤﻪ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺷﺪ. . ﺍﻟﯿﻤﺎیی، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺣﮑﻮﻣﺖﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ ﻇﻬﻮﺭ ﮐﺮﺩ ﻭ ﭘﺎﯾﺘﺨﺘﺶ ﺩﺭ #ایذه ﺑﻮﺩ. ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺳﺪﻩ ﺩﻭﻡ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﻣﯿﻼﺩ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻗﺪﺭﺕ ﺳﯿﺎﺳﯽ مطرح می‌شد ﺗﺎ ﺍﻭﺍﯾﻞ ﺳﺪﻩ ﺳﻮﻡ ﻣﯿﻼﺩﯼ ﺑﻪ ﺣﯿﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩادند. ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺧﻮﺩﮔﺮﺩﺍﻥ ﺍﻟﯿﻤﺎیی، ﺧﺎﺳﺘﮕﺎﻩ ﺣﻮﺍﺩﺙ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽِ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻬﻤﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻧﻘﺶ ﻓﻌﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺻﺤﻨﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺳﻠﻮﮐﯿﺎﻥ ﻭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯿﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﻗﺪﺭﺕ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺳﻠﻮﮐﯽ ﻭ ﺍﺷﮑﺎﻧﯽ ﺑﻪ آﻧﺠﺎ ﺭﺳﯿﺪ ﮐﻪ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺩﻭﺭﻩ ﺑﻪ ﻧﺒﺮﺩ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺮﺧﺎﺳﺘﻨﺪ. . ‏آثار و سنگ نگاره‌های الیمایی در اندیکا، ایذه، مسجد سلیمان بختیاری (خونگ یارعلی وند ، شیمبار ، خونگ اژدر ، کمالوند، شهسوار ) و تنگ سروک بهمئی هنوز پایرجاست. .

   پاسخ
 17. 17

  سیدکریم

  با سلام دوباره.خوزستان یا همان عربستان (صد سال پیش نام خوزستان عربستان بود ولی رضا شاه تغییر داد)همیشه و در تمامی مقاطع تاریخ اهمیت زیادی داشته.تمدن بابل در عراق تمدن عیالم و عاشورای در ایران و قسمتی از عراق بت پرست و شیطان و الجنه رو می پرستیدند.حکومتی‌داشتند ک با زنها اداره می شد مخصوصا در بابل.نژاد اسامی بودند.بالاترین و قدیمی ترین تمدن رو داشتند.دلایل اینکه من عالمیان رو اریایی نمیدونم اینکه که خدایان اونها با خدایان اریایی فرق میکنه.دوم و مهمترین دلایل اینکهچرا مهمترین و بزرگترین تمدنها در قسمت بیان النهرین ایجاد شده رو باید بتون بگم خدا وقتی ابلیس رو به زمین فرستاد در بابل نازل کرد کجایی که بزرگترین تمدن دنیا در اونجاست شد تمدن شیطان و بت پرستی.اریایی ها قوم مهاجر بودند و مثل انگلوساکسون هاقوم وحشی بدون یواش یواش ایران اومدن و مورد فرهنگ و تمدن عیلامیین قرار گرفتند یواس یواش حکومت تشکیل دادند و حکومت هخامنشیان به وجود اومد.این طبیعیه هرکسی حکومتی تشکیل میشده حکومت قابل رو نابود میکنه.حکومت عیلامیین از قسمتهای از استان لرستان کنونی،کل خوزستان و استان ایلام اکنون بود.دوستان و برادران لر و بختیاری وقتیکه این حکومت نابود شد اجداد اریایی در قسمتهای شمالی خوزستان و داستان لرستان ساکن شدند و قوم لرها و کردها اصیلترین نژاد اریایی هست.ترکها اریایی نیستن

  پاسخ
  1. 17.1

   وحید

   آغای صیدکریم پانعربیست یا پانترکیست
   ۱. وحشیگری آنست که درباره‌ی حمله‌ی اعراب به ایران و تاریخ جاهلیت با افتخار گفته شده نه آنچه درباره‌ی مهاجرت بدون سند آریاییان به زادگاه خودشان میگویی. البته وحشیگری‌های قبایل سیبری از غز و مغول و قزلباش که در سراسر تاریخ جهان معروف است و نیازی به اثبات ندارد.

   ۲. نام عربستان در زمان قاجاریه به استان خوزستان تحمیل شد. خوزستان نامی است که از زمان هخامنشیان به مردم اوجه یا خوزی اختصاص داشت.

   ۳. خیلی در گفته‌هایت به اسرائیلیات تکیه نکن، اینها چون ندانستند حقیقت ره افسانه زدند، چگونه ثابت کردی که حضرت نوح پسری به نام سام داشته که عیلام نوه‌اش باشه و چگونه اعراب رو به این پسر سام متصل کردی؟ اینها همه غیرقابل اثباته.

   پاسخ
  2. 17.2

   ایرانی

   اقلیّت مردم عرب در استان خوزستان از مردمان بومی این استان نیستند و از قرن نهم هجری قمری به سرزمین ایران و استان خوزستان بصورت خانوادگی و فردی مهاجرت کرده اند. در هنگام لشکر کشی اسکندر مقدونی به خاک ایران و عبور از خوزستان در قرن چهارم قبل از میلاد نامی از نژاد عرب در استان خوزستان نیست.

   ● ۳۰۰ سال بعد از لشکر کشی اسکندر مقدونی، استرابون جغرافیادان یونانی از خوزستان و مردم آنجا نقطه به نقطه از جلگه و کوه دشت و بیابان و از هر سنگی سخن رانده و از نظر مردم شناسی تیره به تیره و طایفه به طایفه نام می برد ولی از مردم عرب خبری و اثری و نامی نیست.قطعأ با پیروزی قوای عرب تبار اسلام بر ایران درهای استان خوزستان بر روی مردم عرب از عراق و حجاز و یمن و نجد به سرزمین حاصلخیز و پر برکت خوزستان باز شد و به این استان مهاجرت کردند. تا قرن نهم هجری مالکیّتِ یک وجب از خاک خوزستان در اختیار نژاد عرب نبوده است. سرزمین و زادگاه اصلی اعراب بخشی از کشور یمن امروزی است.

   پاسخ
 18. 18

  لر

  آقای وبلاگ نویس، شما هم چیزهایی از دیگران شنیده و خوانده اید وگرنه اطلاعات جناب عالی نتیجه پژوهش علمی نیست . بهترین سند برای اثبات آریایی بودن ایلامیان همین ساکنین زاگرس با اکثریت جمعیت سفید پوست میباشد شما نگاهی به چهره پارسیان کرمان و مردم زاگرس بندازید ببینید ساکنین ایلام باستان(لرها) و مردم پارسیان (حاشیه کویر) کدامیک خالص ترند . و زبان کدام یک دست نخورده تر . آیین میترا از ایلام به سایر جهان راه یافته بود اونوقت شما میگید بت پرست!. یه اشتباه دیگر که گفتید ایلامیان دراویدی بودن عزیز من مجسمه های آن تمدن رو یه سرچ بکن، قیافه بخصوص بینی عقابی دارند در صورتی که دراویدی ها( سیاه پوستان هند ) بینی شبیه به آفریقایی دارند . از کی تا حالا دراویدی ها تمدن داشتن!

  پاسخ
 19. 19

  Pie

  بله و بعد این همه سال و قرن این حرف و منطق این اجازه رو به مردم میده که سازمان های تبعضی نژادی و قومی سازمان یافته رو با هدف احیای ایران آریایی گسترش بدن و واقعا ادم هایی باشن تا این زمان خون خودشون رو برتر بدونن و مخصوصا نفرتی به وجود بیاد بر ضد قومیت های مختلف مخصوصا عرب (بدون توجه به ملیت) و نقد تاریخ با وجود اینکه هیچ چیز قطعی هنوز وجود نداره و نظریه رد مهاجرت آریایی ها و حتی تمدن ایلامی ها همچنان یک چیز مبهم هست در کنار چندین و چند نظریه دیگه. ادعای مالکیت برخاک یه سرزمین و صدور قانون برای زندگی رو کی و چطور میشه تعیین کرد؟بر اساس چه معیاری و چه زمانی؟! توی قرن ۲۱ وقتی دغدغه انسان ها نجات محیط زیست، هم زیستی با تکنولوژی و حقوق انسانه تفکرات هیتلری و اریایی پرستی داره هرچی بیشتر رواج پیدا میکنه و کشور ایران که امروزه مثل بیشتر کشورهای جهان یک کشور چندقومیتی به حساب میاد مشکل قوم ستیزی داره و مخصوصا اعراب ساکن اجنوب ایران که تعداد قابل توجهی دارن و درسته یک اقلیت قومی به حساب میان و بحث ملیت و قومیت جداست و به هیچ حقی هیچکس نداره که هر قومیت دیگه ای رو به عنوان شهروندی دست دوم حساب کنه و امثال ادم هایی که امروزه زیاد شدن تریبون های اینترنتی برعلیه اعراب ایرانی انجام بدن. سرکوب و ظلم اینقد شده که مردم فقط به دنبال بهانه های مختلف برای نفرت و تهمت و توهین هستن. تاریخ میگذره و ما هم جزو تاریخ میشیم و جایگاه هرکس توی هرخاکی هزاران سال دیگ تاریخ اینده ها میشه چطور همچین چیز گذرایی میتونه باعث افتخار و قوم ستیزی بشه ؟ اونم توی این قرن قرن ۲۱ ؟!

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

کليه حقوق اين سايت متعلق به تمدن ما بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.